Yabancılar 1 milyar dolarlık satış yaptı

MAKRO EKONOMİ - 26 Mart 2020, 14:54

Merkez Bankası'nın verilerine göre, yabancı yatırımcılar geçen hafta net 1.05 milyar dolarlık menkul kıymet sattı. Yıl başından bu yana yabancıların yaptığı satışlar 6 milyar dolara yaklaştı.

 

Yurt dışında yerleşik kişilerin 20 Mart itibarıyla portföyünde bulunan hisse senedi stok miktarı 21,6 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası 'nın haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, hisse senedi stok miktarı bir önceki hafta 25,4 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu.

Devlet iç borçlanma senetleri(DiBS) stok miktarı 9,9 milyar dolar oldu. DiBS stok miktarı önceki hafta 11,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. 

Repo miktarı 444,5 milyon dolar seviyesine geldi. Repo miktarı önceki hafta 495,0 milyon dolar seviyesindeydi.

Özel sektör tahvil ve bonoları 352,0 milyon dolar oldu. Özel sektör tahvil ve bonoları bir önceki hafta 371,3 milyon dolar seviyesindeydi.

Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında hisse senedi değeri farkı -308,2 milyon dolar oldu. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında DiBS değeri farkı -742,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında repo değeri farkı -24,1 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.
Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında özel sektör bonoları farkı -19,3 milyon dolar oldu.

Yorumlar