Varlık Fonu'nda 5 milyar dolarlık işbirliği

GÜNDEM - 26 Mart 2020, 13:02

TVF ile Sinosure, iş birliğini artırmak için 5 milyar ABD doları tutarında mutabakat belgesi imzaladı.

 

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu (Sinosure), iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım iş birliğini artırmak için 5 milyar ABD doları tutarında mutabakat belgesi imzaladı.

Bu hafta imzalanan belgeye göre Sinosure, TVF'nin cari açığın azaltılmasına dönük enerji, petrokimya ve madencilik sektörlerindeki projelerine Çinli yatırımcı, müteahhit ve finansal kurumları tavsiye edecek. Ayrıca Sinosure ilgili projelerin finansman şartlarına bağlı olarak 5 milyar ABD dolarına kadar sigorta desteği de sunabilecek. TVF yakın zamanda bu üç sektöre dair yatırım planlarının yanı sıra lojistik altyapı yatırımlarına katkıda bulunacağını duyurmuştu.

Türkiye Varlık Fonu CEO'su Zafer Sönmez, "Türkiye'nin güçlü bir ticaret ve iş ortağı olan Çin ile iş birliğimizi yeni bir aşamaya getirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşmayı tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının yarattığı belirsizlik ortamında imzalamamız da iki ülke arasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı" dedi.

Sinosure CEO'su Wang Tingke ise "Çin'in Bir Kuşak Bir Yol projesi ve Türkiye'nin Orta Koridor girişimi ilerleyip geliştikçe Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım işbirlikleri de artıyor. TVF ve Sinosure arasındaki iş birliğini derinleştirecek önemli bir kilometre taşı olan mutabakat belgesi ile iletişim ve koordinasyonu birlikte yer alacağımız projelerde sürdürüp geliştireceğimizi umuyoruz" dedi.

Yorumlar

  • Cahit Berkay28 Mart 2020 06:05Birşeyede he deyin. Ermeni olmayın Türk olun. Ben Kürt üm. Devlet herkesten iyi bilir. Ne yapacağını

    (%0) (%0)
  • Mehmet şiranlı27 Mart 2020 11:59Çin Uygur soykırımı yapsın, siz Çin ile kucAklaşın... yazılar olsun.

    (%0) (%0)
  • Ibrahim emir26 Mart 2020 21:33Bu anlasma petkim hisselerine yansirmi acaba petrokimya urunleri burda karsilanabilirmi

    (%66,67) (%33,33)