Tüketici kredisinde tarihi rekor

GÜNDEM - 16 Mayıs 2018, 08:37

Rusya'da yılın ilk çeyreğinde tüketici kredileri rekor kırdı. Bir önceki yıla göre 7.3 milyar dolar artış gerçekleşti

 

Rusya'da ortalama tüketicis kredisi miktarı tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Kredi geçmişi bürosu Ekvifaks'ın verilerine göre, yılın ilk çeyreği itibariyle ortalama kredi miktarı 141 bin ruble (2 bin 276 dolar). Sadece Moskova dikkate alındığında ise bu miktar 320 bin rubleye kadar çıkıyor.

Rusya Merkez Bankası rakamları da 2018'in ilk çeyreğinde bankalar ve finans kuruluşları tarafından dağıtılan toplam perakende kredi miktarının bir önceki yıla kıyasla 454 milyar ruble (7,3 milyar dolar) arttığını gösteriyor.

Ortalama tüketici kredisi tutarı son ekonomik krizin hemen ardından 72 bin rubleye kadar düşmüştü. Bu bakımdan ortalama miktardaki artış ülkedeki ekonomik atmosferin değiştiğine işaret ediyor.

Beklenti, söz konusu trendin 2018 boyunca devam edeceği yönünde.

Bununla birlikte uzmanlar kredi kullanımının toplumun çok farklı katmanlarına doğru yayıldığına, insanların bazen geri ödeme güçlerinin üzerinde krediler kullandığına dikkat çekiyor. Buna göre, nakit kredi kullanımındaki artış yeni bir geri ödenemeyen kredi dalgasını da beraberinde getirebilir. (Türkrus)

Yorumlar