Stadyum ve spor salonlarından kira alınmayacak

GÜNDEM - 26 Mart 2020, 15:12

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bakanlıkça kiraya verilen tesisler için 81 il müdürlüğüne salgın tedbirleri kapsamında bir genelge gönderdi.

 

YEŞİM ERARSLAN - FINANSGUNDEM.COM / ANKARA

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, 81 il müdürlüğüne KOVİD-19 tedbirleri kapsamında bir genelge gönderdi. Bakan Kasapoğlu, yayınladığı genelgede, bakanlıkça kiraya verilmiş olan taşınmazlardan, İçişleri Bakanlığı tarafından geçici süre ile faaliyet gösteremeyeceği belirtilen, kafeterya, yüzme havuzu, spor merkezi gibi ticari ünitelerin 16 Mart tarihinden, faaliyete başlayacakları tarihe kadar geçen sürede kira bedeli alınmayacağı, kira sürelerine mücbir sebeple kullanamadıkları gün kadar ekleme yapılacağı dile getirildi.

4 AYLIK ERTELEME

Genelgede, önce seyircisiz oynanmasına karar verilen ardından da ertelenen futbol, voleybol, basketbol ve hentbol karşılaşmalarının yapılacağı stadyum ve spor salonları ile faaliyetleri durdurulan spor tesisleri (yüzme havuzları vs.) içerisinde bulunan ve gelirini yalnızca bu karşılaşmalardan, organizasyona katılanlardan ve seyircilerden elde eden ticari ünitelerin kira ödemelerinin 13 Mart tarihinden başlamak üzere faaliyete başlayacakları tarihe kadar geçen sürede kira bedeli alınmayacağı belirtildi. Genelgede, söz konusu ticari ünitelerin, kira sürelerine mücbir sebeple kullanamadıkları gün kadar ekleme yapılacağı da belirtildi.

TOKİ ve Emlak Konut, konut taksitleri ertelendi

Genelgede, faaliyetlerine devam eden, ancak alınan tedbirler kapsamında etkilenen ticari ünitelerin Mart-Nisan-Mayıs-Haziran 2020 aylarına isabet eden kira bedellerinin ilgilisinin talebi halinde 4 ay süreli ve faizsiz olarak erteleneceği, kira sürelerine mücbir sebeple kullanamadıkları gün kadar ekleme yapılacağı veya talepleri halinde fesih yoluna gidileceği de kaydedildi.

Sezonluk, yıllık veya daha uzun süreli olarak kulüplere, federasyonlara, belediyelere, kamu kurum ve kuruluşlarına kiralanmış olan tesis ve taşınmazların talepleri halinde liglerin ertelendiği 19 Mart tarihinden itibaren Mart-Nisan-Mayıs-Haziran aylarına ait kira bedellerinin ödemelerinin faizsiz olarak 4 ay süreli olarak erteleneceği vurgulandı.

Elektriğe 3 ay zam yapılmayacak

Bakan Soylu, sosyal izolasyon konusunda iki bölgeyi uyardı

Yorumlar