Rusya: Türkiye onayımız olmadan S-400'leri ihraç edemez

GÜNDEM - 30 Haziran 2020, 21:24

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi'nin iddiasına göre, Türkiye, Rusya'nın onayını almadan hava savunma sistemi S-400'leri başka bir ülkeye ihraç edemeyecek.

 

ABD’li yetkililer Türkiye’deki S-400’lerin ABD’ye satılması halinde Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların önlenebileceğini açıklamıştı.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi yetkilisi Maria Vorobyeva, Türkiye’nin elindeki S-400 hava savunma sistemlerini Rusya’nın onayı olmadan başka bir ülkeye satamayacağını iddia etti.

Vorobyeva, “Askeri ürünlerin ihracatını gerçekleştirmek için ekipmanlarımızın alıcısının Rus tarafına nihai kullanıcı sertifikası sunması gerekiyor. Bu nedenle, Rus tarafının resmi izni olmadan bu ürünlerin üçüncü ülkelere teslim edilmesi veya yeniden ihraç edilmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

ABD birçok kez, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle yaptırıma uğrayabileceğini belirtmişti.

ABD Senatosu'nda Türkiye ile ilgili flaş S-400 teklifi

 

Yorumlar

  • Firat30 Haziran 2020 21:48Benim bildigim Erdogan bunlar onu yapamazsin bunu yapamsin darken tasarimi kopyalatmis uzerinde muhendisleri calistirtiyordur bile. Savunma sanayi bunlara Rus ve Amerikalilara pabuc biraktirmayacak

    (%0,00) (%100,00)