Redfield: Maske aşıdan daha garantili

GÜNDEM - 17 Eylül 2020, 03:42

Tüm dünya gözünü korona aşısına dikmişken ABD'li bilim insanından ilginç bir mukayese geldi. CDC Direktörü Redfield, toplum bağışıklığının 8 ay alabileceğini bu yüzden maskenin hastalığa karşı daha garantili olduğunu ifade etti

 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield, "Maskenin işe yaradığına ilişkin çok net bilimsel kanıtlarımız var, hatta şunu bile söyleyebilirim, yüz maskesi Kovid-19'a karşı korunmamız noktasında aşıdan daha garantili." dedi.

ABD Kongresinde yapılan oturuma katılan CDC Direktörü Redfield, ABD'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı son dönemde geldiği noktayı değerlendirdi.

CDC Başkanı Redfield, aşının Kasım ya da Aralık kadar erken bir zamanda hazır olabileceğini, sınırlı sayıdaki ilk dozların da virüs karşısında en hassas olan kesimlere uygulanacağını söyledi. Ancak toplum genelinde bağışıklık oluşacak kadar çok kişinin aşı olmasının altı ila sekiz ayı alabileceğini ifade etti. 

Redfield, yüz maskelerinin son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, "Maskenin işe yaradığına ilişkin çok net bilimsel kanıtlarımız var, hatta şunu bile söyleyebilirim, yüz maskesi Kovid-19'a karşı korunma noktasında aşıdan daha garantili." ifadesini kullandı.

Aşının herkeste aynı oranda işe yaramayabileceğine dikkati çeken Redfield, maskenin ise doğru kullanan herkesi büyük oranda koruyacağını belirtti.

CDC Direktörü, "Bu yüz maskeleri şu an elimizdeki en önemli ve güçlü kamu sağlığı aracı ve tüm Amerikalıların bu maskeleri kullanmalarını şiddetle tavsiye etmeye devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

ABD, 200 binden fazla can kaybıyla Kovid-19'a en fazla kurban veren ülkeler sıralamasında en üstte yer alıyor. Ülkedeki vaka sayısı ise 6 milyon 815'in üzerinde seyrediyor.

ABD'de yılbaşından sonra herkese ücretsiz Kovid-19 aşısı kampanyası

 

Yorumlar

  • Erol g.17 Eylül 2020 06:09PEÇE TAKAN KADINLAR BİLMEYEREK DE OLSA VİRÜSLERİN YAYILMASINI ÖNLEMİŞLER

    (%100,00) (%0,00)