Mobius: Türkiye ticaret savaşında fayda sağlayabilir

MAKRO EKONOMİ - 11 Temmuz 2018, 08:24

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, Türkiye'nin ticaret savaşından fayda sağlayabileceğini belirtti

 

Ünlü yatırımcı ve Mobius Capital kurucusu Mark Mobius, Bloomberg Television'dan Rishaad Salamat ve David Ingles ile gerçekleştirdiği mülakatta çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Ticaret savaşı bağlamında, “Gelişen piyasalarda dibin görüldüğünü söylemek zor ve yüzde 10 daha düşüş yaşanabilir.” diyen Mobius, ABD ile Çin arasındaki durumun “kritik” olduğunu ve kötüleşebileceğini belirtti.

Bu yılın başında Mobius Capital Partners LLP'yi kurmak üzere Franklin Templeton Investments'dan ayrılan gelişen piyasa yatırımcısı, herşey hesaba katıldığında Çin'in ticaret savaşında ABD'den daha fazla zarar göreceğinin altını çizdi.

Mobius, Brezilya ve Türkiye'nin yerel paralarındaki düşüşün etkisiyle ticaret savaşından fayda sağlayabileceğini ifade etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Döviz borcu konusunu ele alması gerektiğini söyledi. Mobius'a göre Hindistan, Güney Kore ve Vietnam'da ticaret savaşından yararlanabilir.

Mobius'a göre Çin teknoloji hisseleri ve Hindistan'da tüketici odaklı şirketler hala iyi fırsatlar bulunuyor.

Yorumlar

  • duran12 Temmuz 2018 00:00Döviz mi basın demiş! Ne yapılacak bu yüksek faizle? Gelen kısa sürede daha fazla kazanıp gidecek fakirlikte böylece daha fazla artacak ama tabiki yöneticiler için hava hoş...çok kazananlar her zamanki gibi rahat...tabiki anlayana zira millet durumundan memnun...

    (%0,00) (%100,00)