Merkez Bankası'nın söylemindeki değişim ne anlama geliyor?

PARA PİYASA - 25 Nisan 2019, 14:56

Merkez'in bugün yayımladığı Para Politikası Kurulu kararının metninden 'ihtiyaç duyulması halinde ek sıkılaştırma yapılabilir' ifadesini çıkartması 'faiz indirimi erkene mi çekilecek?' sorusunu gündeme getirdi.

 

Merkez Bankası bugün politika faizini değiştirmezken para politikası metninden 'ihtiyaç duyulması halinde ek sıkılaştırma yapılabilir' ifadesini çıkarttı.

Mart ayındaki metinde şu ifadeye yer verilmişti;

"Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir." Bu toplantı metninde bu ifadelere yer verilmedi.

İfadedeki değişim, piyasalarda 'faiz indirimine kapı açıldı' şeklinde algılandı. Açıklama sonrası kur ilk tepki olarak 5.90'dan 5.96'ya yükseldi. 

Kararı Bloommberg HT'ye değerlendiren Finansal Danışman Recep Atakan açıklamanın ardından 'faiz indirimi erkene mi alındı' düşüncesinin hakim olduğunu belirtti. Metinde daha şahin bir tonlama beklerken daha yumuşak bir metin görüldüğünü ifade eden Atakan "Eğer sıkılaştırma ifadesini çıkarmasaydı kurdaki bu hareketlenme olmazdı. Faiz indirimini herkes bekliyor ama kimisi haziran, kimisi son çeyrekte beklerken bunu acaba erkene mi aldı düşüncesi oluştu. Metni yumuşatması soru işaretleri getirecek. Nisan'da enflasyon yükselirse kafalar karışacak.." diye konuştu.

PİYASA DİNAMİKLERİ AÇISINDAN NEGATİF

Turkish Bank Yönetim Kurulu Danışmanı Tuğrul Belli karara dair "Metinde bu cümlenin korunması daha iyi olurdu. 'Maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı' cümlesi de çıkartılmış. Ben bu ikisinin çıkartılmış olmasını piyasa dinamikleri açısından pozitif algılayamıyorum." değerlendirmesini yaptı. 

Ekonomist Mehmet Besimoğlu ise "Bu ifade metinden çıkartılmış olsa da, zaman zaman bir toplantıya gidilmeden de sıkılaştırma yapılabilir. Bugünkü metin, sıkılaştırmadan uzak görünse de realitenin buna izin vereceği konusunda fikir sahibi olmak için erken" yorumunu yaptı. 

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Dolar 6 aylık zirvesini yeniledi! 5.96 lirayı gördü

Yorumlar

  • Hasan talip IŞIK25 Nisan 2019 22:14Faizi sabit tuttu, dolar yukarı fırladı.GÜNCELLENDİK. :D

    (%0,00) (%100,00)