Makine ve leasinge döviz istisnası

LEASİNG-FAKTORİNG - 17 Kasım 2018, 10:07

Dövizle yapılan sözleşmelerin TL’ye çevrilmesine ilişkin düzenleme değiştirildi. Yurtdışında üretilen yazılımlar, iş makineleri ve leasinge istisna getirildi. Depozitolar da muaf

 

Dövizle sözleşme yasağına istisnalar getirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Karar'da değişiklik yapılmasını öngören tebliği yayımlandı. Buna göre, yurtdışında üretilen yazılımların yanı sıra, iş makinası ve leasing sözleşmelerine istisna getirildi. Kiracıların konut ve işyeri kiralarken, mülk sahibine dolar, euro gibi döviz üzerinden ödemiş oldukları depozitolar yasaktan muaf tutuldu. Kiracılar, vermiş oldukları depozitolarını, sözleşme süresinin bitiminde mülk sahibinden döviz olarak alabilecek, yeni kiralamalarda ise döviz üzerinden depozito verilemeyecek.

VATANDAŞLIK ESAS ALINACAK
Türkiye'deki yerleşik kişiler serbest bölgelerde gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmelerini döviz cinsinden veya dövize endeksli yapabilecek. Vatandaşlık bağı bulunmayan kişiler istisna sayılacak. Bu kişiler gayrimenkul kiralama sözleşmelerindeki yükümlülüğünü dövizle karşılayabilecek. Donanım ve yazılımlara ilişkin sözleşmelerin döviz cinsinden olması muafiyeti sadece yurtdışında üretilen ürünler için geçerli olacak.

SERMAYE PİYASASI KAPSAM DIŞI
Sermaye piyasası araçları istisna kapsamına alınırken, taşımacılık faaliyetlerine ilişkin hizmet sözleşmelerinde akaryakıt fiyatlarına endeksleme yapılması mümkün olacak. İş makinelerine ilişkin satış ve kiralama sözleşmeleri, döviz cinsinden ya da dövize endeksli olabilecek.

NELERE MUAFİYET GETİRİLDİ?
Döviz cinsinden maliyet içeren eser sözleşmeleri döviz cinsinden kararlaştırılabilecek. Finansal kiralama (leasing) sözleşmelerine ilişkin bedellerin de döviz cinsinden kararlaştırılması mümkün olacak. İstanbul Havalimanı başta olmak üzere havaalanları ve limanlarda gümrüksüz satış mağazaları döviz üzerinden kiralanabilecek. Daha önce imzalanmış taşıt kiralama sözleşmelerinin yanı sıra yolcu taşıma amaçlı ticari taşıt satış sözleşmeleri de döviz yasağından muaf tutuldu. Eylülde, Türk vatandaşlarının kendi aralarında döviz üzerinden kiralama ve satış sözleşmesi yapması yasaklanmıştı. Hazal Ateş / Sabah

Yorumlar

  • 1Borsacı17 Kasım 2018 22:44Bilgisayar programlama da iki yöntem vardır, birinde Bismillah deyip başlanır ve sürekli değişiklik ve yama yapılır sonra ileride çöpe atılıp daha düzgün bir şey yapılır. Diğerinde tüm paydaşların görüşü alınıp uzun süre analiz ve tasarım yapılır ve 5-10 sene ufak değişiklikler ile giden bir sistem yapılır. Her iki yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajı var. Fakirliğin nedeni fakir olmak, bir şekilde uzun vadeli düşünüp yatırım yapılsa kurtulunabilir ama borçlanıp hepden fakir kalırız deyip yatırım yapılmaz.

    (%50,00) (%50,00)