ING ekonomistinden çift dipli resesyon uyarısı

GÜNDEM - 25 Eylül 2020, 15:15

Yerel karantina önlemleri ve kuralların sıkılaşması, Avrupa’nın büyük bir bölümünde ikinci bir resesyona neden olacak

 

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ING ekonomisti Carsten Brzeski, Avrupa’da hükümetler korona virüse karşı yeni karantina önlemlerini devreye sokarken, Avrupa’nın çift dipli bir resesyonla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Hollanda bankası ING’nin Almanya Başekonomisti Brzeski, “çift dipli resesyona giderek daha çok benziyor” dedi. Brzeski’ye göre “üçüncü çeyrekteki ekonomik iyileşme, karantina önlemlerinin kaldırılmasından kaynaklanmıştı. Artık karantina önlemleri kaldırılmayacak, aksine yeni ve daha katı önlemler gelecek. Bu yüzden ekonomik durgunluk ve hatta çift dipli bir resesyon mümkün.”

Korona virüsün ikinici dalgası, Avrupa’nın yaz aylarında gördüğü ekonomik iyileşmenin darbe alabileceği anlamına geliyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ulusal çapta alınacak önlemleri açıkladı. Önlemler arasında barlar ve restoranlar için gece 22.00 sınırı getirildi. Johnson, korona virüsün yayılımının kontrol altına alınamaması halinde daha fazla önlem alınacağını bildirdi.

Madrid ve Dublin gibi Avrupa başkentleri, son günlerde virüsün yayılma hızının artış göstermesiyle birlikte yeniden karantina sürecine girdi.

Brzeski, ulusal karantinaların ikinci turunun Avrupa ekonomisi için felaket niteliğinde olacağını söyledi.

Brzeski’ye göre “bu yüzden hükümetler, yerel karantina önlemleri konusunda ısrarcı davranıyor.”

Ufukta görünen umut ışığı, korona virüs aşının onaylanması, Çin’in ekonomisinin yeniden ayağa kalkması ve Avrupa Birliği hükümetlerinden gelecek güçlü mali desteklerden oluşuyor.

Avrupa'da artan vaka sayıları sağlık sistemini zorluyor

 

Küresel ekonomi için 'derin resesyon' beklentisi

 

İngiliz ekonomisi resesyonda

 

Yorumlar