IMF'den Türkiye açıklaması

GÜNDEM - 12 Temmuz 2018, 18:59

IMF İletişim Direktörü Rice, "Türkiye, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını temin etmeli" diye konuştu

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) İletişim Direktörü Gerry Rice, "Türkiye, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını temin etmeli" açıklamasını yaptı.

Rice ayrıca, Türkiye'nin güçlü ekonomi politikalarına bağlı kalması gerektiğini söyledi.

"Yeni hükümet sistemi çerçevesinde, ekonomiyi ilgilendiren bakanlıkların sayısının bürokrasiyi azaltmak amacıyla altıdan üçe indirilmesine" ilişkin soru üzerine yapısal değişiklikler konusunda yorum yapamayacağı kaydeden Rice, "Önemli olan yeni yönetimin sağlıklı ekonomi politikalarına, makroekonomik istikrarı güçlendirmeye ve dengesizlikleri azaltmaya kararlı olduğunu gösteriyor olması." diye konuştu.

Yorumlar

  • davut12 Temmuz 2018 19:35Demek istiyorlar ki kontrolü tamamen bize bırakın.

    (%30,00) (%70,00)
  • Gökhan Çetinoğlu13 Temmuz 2018 11:10Nasıl bu sonuca varabildiniz? Bağımsız olması kimsenin aksini iddia etmediği evrensel bir doğru.Bakın 3 ay önce kadar Erdoğan ne demiş: “Şu anda öyle veya böyle siz ülkede yürütmenin başısınız. Tabi ki TCMB bağımsızlığı söz konusudur. Ama TCMB bağımsızlığının gereği ile kalkıp, herhalde yürütmenin başı olan bir başkanın burada vermiş olduğu sinyalleri bir kenara koyacak hali yok. O da tabi buna göre değerlendirmelerini yapacaktır. Adımlarını ona göre yapacaktır. Ben bunun gelecek için çok isabetli adımların atılmasına vesile olacağına inanıyorum.” Seçimlerden sonra gelinen noktada ise kontrolü tümüyle almak istiyor. Bunun getirdiği güvensizlikle döviz fırlıyor. IMF de ekonomi üzerine siyasi baskı uygulama diye uyarıyor.

    (%0) (%0)