Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına İBB’den yanıt

GÜNDEM - 15 Ocak 2020, 08:26

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 'onay' açıklamasına yanıt vererek 3 projenin; Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı, Bostancı-Dudullu Metro Hattı ve Yenidoğan-Hastane Hattı gerçekleşmesi için hazine onayı gerekli denildi

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına yanıt verdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

İBB projeleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca Kamu Yatırım Programından çıkarıldığı için kredi bulsa da hazine onayına gelmiyor.

Dış borç alımı için projenin önce bu yatırım programına alınması sonra da hazine onayı gerekli.

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kredi buldukları halde Hazine onayı alamadıkları için başlanamadığını açıkladığı 3 projenin; Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı, Bostancı-Dudullu Metro Hattı ve Yenidoğan-Hastane Hattı olduğu öğrenilmişti. Cumhurbaşkanı’na metro çağrısı yapan İmamoğlu, “Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. Kredi imkanı var, biz buluyoruz. Sadece istediğimiz bir dokunuş” demişti.

Hazine’nin onay vermediği 3 metro hattı belli oldu

 

Ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denilmişti:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, 14 Ocak Salı (Bugün) yaptığı açıklamasında, ‘2020’de, özellikle kredi imkânı sağladığımız bazı metro hatlarıyla ilgili de talep açmıştık. Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. 3 hatla ilgili bizim bu talebimiz reddedildi ocak ayının ilk haftası’ ifadelerini kullanmıştır.

Bu yıl ocak ayında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Bakanlığımıza sunulmuş ya da Bakanlığımız tarafından reddedilmiş herhangi bir kredi onay talebi olmamıştır. 

Bakanlıktan İmamoğlu'nun açıklamalarına yanıt geldi

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bakanlığımızdan talep edilen Hazine garantisiz dış borçlanma izinleri, Üsküdar-Altunizade- Ümraniye Dudullu Metro Hattı 126 Metro Aracı Temini için 29.11.2019 tarihli yazı ile, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı, Çekmeköy Sultanbeyli Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı projeleri için 30.07.2019 tarihli yazı ile, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt ve Kirazlı Halkalı Metro Hatları Projeleri için 22.10.2019 tarihli yazı ile hâlihazırda verilmiştir.

Yorumlar

  • Tufan15 Ocak 2020 09:16Başta doğrusunu söyleme sonra şöyle böyle. Sen reisin projelere taş koy sonra kendi projelerine kredi onayı bekle. Daha çok beklersin.

    (%75,00) (%25,00)