Hafta sonu Marmara ve Ege'de kuvvetli lodos bekleniyor

GÜNDEM - 25 Eylül 2020, 12:55

Hafta sonu sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek ancak şiddetli rüzgarların bazı bölgelerde olumsuzluklara yol açabileceği öngörülüyor.

 

Hafta sonu sıcaklıklar lodosun etkisi ile yüksek seyredecek. Anadolu'da daha da yüksek olması bekleniyor. Hafta sonu Ege ve Marmara Bölgesi'ni olumsuz etkileyecek lodosa karşı dikkatli olunması noktasında uyarıda bulunuldu. Ayrıca yer yer çatı uçma tehlikesi bulunduğu noktasına da dikkat çekildi. 

NTV'de yer alan habere göre, İstanbul'da özellikle yarın akşam saatlerinde itibaren lodos 40 km hızlarına ulaşabilir. Bu durumun Bursa'yı da oldukça etkilemesi bekleniyor.  

DENİZ ULAŞIMINDA AKSAMA İHTİMALİ

Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, lodosun halsizlik, baş ağrısına yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Çalışkan, ''Çanakkale, Çeşme ve Marmara Denizi'nde şiddetli bir lodos var. 60 km'ye kadar çıkacak. Bu durum deniz ulaşımını aksatabilir'' bilgisini verdi. 

Hafta sonu hava sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek ancak pazar günü sıcaklıklar yer yer 3 derece kadar düşecek. 

SALI GÜNÜNE DİKKAT!

Hafta başına sıcak başlayacağımızı belirten Çalışkan, ''Pazartesiye sıcak başlayacağız ancak sonbahar sezonunun ilk soğuk ve yağışlı havası gelebilir'' açıklamasında bulundu. 

Marmara Bölgesi'nde salı yağmur ve sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Dilek Çalışkan ayrıca yurt genelinde beklenen sıcaklık geçişlerini şöyle sıraladı:

- İzmir'de lodos şiddetli ve hava bulutlu, Antalya'da nem orta seviyede, Ankara açık 28 derece, 

- Trakya ve Çanakkale'de hafif yağışlar var, 

- İç Anadolu'da hafta sonu, lodosla sıcak geçecek, cumartesi 26-28, pazar 30-32 derecelerde,

- Akdeniz ve Güneydoğı az bulutlu, pazar ve pazartesi daha da sıcak geçecek. 

- Karadeniz'de Giresun- Artvin kesminde yağmurlar var, 

- Doğu Anadolu'da Erzurum, Kars, Ardahan çevresi sağanak yağmurlu.

Yorumlar