Ertem: İhracat ve sanayi bazlı büyüme enflasyonun ilacıdır

MAKRO EKONOMİ - 11 Haziran 2018, 12:53

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, ilk çeyrek büyüme verisinin güçlü ve kapsayıcı olduğunu söyledi

 

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem ilk çeyrek büyüme verilerine ilişkin Twitter üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

"Türkiye ekonomisi 2018 birinci çeyrekte 7,4 büyüyerek gücünü bir kez daha teyit etti" diyen Ertem, "Büyüme kalemleri -özellikle yatırım- de bize gösteriyor ki, bu büyüme verisi güçlü ve kapsayıcıdır" ifadelerini kullandı.

Sanayi sektörünün birinin çeyrek büyümesinin ortalama büyümenin üzerinde, yüzde 8,8 seviyesinde olduğunu hatırlatan Ertem, "Bu da gösteriyor ki, Türkiye üretim imkanları eğrisini sanayi ve ihracat tarafında yukarı çekiyor" dedi.

Kapsayıcı büyümenin cari açık ve enflasyonun iyileştirilerek sürdürüleceğini aktaran Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, "Seçim sonrasında ihracat bazlı sanayiyi destekleyen, dış ticaret açığının temelini oluşturan ara malı ithalini minimize eden reformlar hızla devreye gidecek" değerlendirmesinde bulundu ve ekledi:

"Enflasyonun yapısal tarafı önemlidir. Bu anlamda Türkiye ekonomisinde sanayi bazlı kapsayıcı büyüme enflasyonun temel nedeni değildir. Tem aksine üretimi destekleyen, ihracat ve sanayi bazlı büyüme enflasyonun ilacıdır. Bu çerçevede üretim ve dezenflasyon reformları gündeme gelecek."

Yorumlar

  • Koala11 Haziran 2018 13:04Üretim ve ihracat artıyorsa, ithalat ve cari açık niye artiyor?

    (%0,00) (%100,00)
  • Misafir11 Haziran 2018 13:37Asında süper başdanışman.. danış tersini yap

    (%0,00) (%100,00)