ECB Yönetim Kurulu teşvik konusunda anlaştı

GÜNDEM - 11 Temmuz 2019, 15:29

ECB Yönetim Kurulu Haziran ayındaki toplantıda ekonomiye daha fazla teşvik sağlamaya hazır olmak gerektiği konusunda anlaştı

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcıları geçen ay yaptıkları toplantıda "artan belirsizlik" ortamında euro bölgesi ekonomisine daha fazla teşvik sağlamaya hazır olmak gerektiği konusunda anlaştılar.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının euro bölgesi ihracatçılarına zarar vermesi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri düşürmesi beklenmesiyle, ECB kendi para politikasını yeniden gevşetmek için baskı altında.

ECB Yönetim Kurulu, 5-6 Haziran tarihlerinde yaptığı toplantıda herhangi bir faiz artışını en az bir yıl süreyle ertelemiş ve ECB Başkanı Mario Draghi önümüzdeki haftalarda daha fazla teşviğe kapı aralamıştı.

ECB'nin Haziran toplantı tutanaklarında "Gelecekte daha da artabilecek belirsizliğin ışığında, Yönetim Kurulu'nun para politikası duruşunu daha fazla gevşetmeye hazır olması gerektiği konusunda uzlaşıldı" denildi.

Tutanaklarda ayrıca olası tedbirlerin ECB'nin faizlere, yeni varlık alımlarına ve faiz indirimlerine ilişkin yönlendirmesinde yeni değişiklikleri kapsadığı ifade edildi. Tutanaklara göre, enflasyonun düşük kalması halinde ECB "daha stratejik" adımlar atmayı düşünüyor ve enflasyonun hedefin altında kalmasının yanı sıra hedefin üzerine çıkmasının da tolere edileceğini vurgulamayı planlıyor.

Yorumlar