Dow Jones ilk kez 30 bin puanı aştı

PARA PİYASA - 25 Kasım 2020, 01:45

Aşı haberleri ve Trump'ın Biden'ın geçiş sürecine yeşil ışık yakmasıyla ABD'de endeksler yukarı yönlü seyir izledi. Dow tarihinde ilk kez 30 bin seviyesini aştı. S&P 500 de günü rekorla tamamladı

 


Şükran Günü nedeniyle pazartesi günü kapalı olan ve dün yarım gün işlem gören ABD borsaları tarihi rekorlarla günü kapadı.

ABD seçimlerinin yarattığı siyasi belirsizliğin geride kaldığına ilişkin gelişmeler ve aşı çalışmalarıyla ilgili gelen haberler ABD endekslerini yukarı taşıdı.

Dow Jones endeksi tarihte ilk kez 30 bin seviyesini aştı.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama 454,97 puan veya% 1,54 artarak 30.046,24'e, S&P 500 57,82 puan veya% 1,62 artışla 3.635,41'e ve Nasdaq 156,15 puan veya %1,31 ekleyerek 12,036,79'a yükseldi.

Dow seansı sırasında 30.116,51'e kadar yükseldi ve S&P 500 de rekor bir seviyede kapadı.

ABD'de yeniden sayım süreci devam eden Pennsylvania'da Biden'ın kazandığı tescil edildi. Biden yaptığı yorumda seçimin bittiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin 46. başkanı seçilen Joe Biden yönetimine geçiş için gerekli prosedürlerin başlatılması amacıyla ilgili kuruma tavsiyede bulunduğunu bildirmişti.

ABD'de federal kurumlar arasındaki organizasyon ve başkanlık geçiş işlemlerinden sorumlu olan hükümete bağlı yarı özerk kurum Genel Hizmetler İdaresi (GSA) Başkanı Emily Murphy'e ülkesine bağlılığı için teşekkür eden Trump, bugüne kadar Biden yönetimine geçiş süreci başlatılmadığı için Murphy'nin taciz ve tehditlere maruz kaldığını belirtti.

Evercore ISI Portföy Stratejisti Dennis Debusschere yatırımcıların gelecek yıl normalleşme sürecine odaklanacağını ve cazip şirket hikayelerine yakından bakacağını belirtti.

Avrupa borsaları günü kazançla kapattı

 

Trump geçiş süreci için kritik adımı attı

 

ABD'li Bakan Türk aşısı için tarih verdi

 

Amerikalıları Biden'ın zaferi değil Trump'ın gidişi mutlu etti

 

Yorumlar