Dolar haftanın son gününe nasıl başladı

PARA PİYASA - 25 Eylül 2020, 08:31

Dolar/TL haftanın son gününe 7,62 seviyesinden başladı

 

Merkez Bankasının sürpriz faiz artırım kararının ardından hızla gerileyen Dolar/TL, haftanın son gününe 7,62 seviyesinden başladı. Euro/TL 8,89 seviyesinden işlem görüyor.

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 74 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 7 bin 785’e yükseldiğini açıkladı.

TCMB Para Politikası Kurulu'nun 2018 yılından bu yana ilk kez faiz artırıma giderek gösterge faizi yüzde 10,25'e yükseltmesini değerlendiren JP Morgan, TCMB'den yıl sonuna kadar toplam 200 baz puan daha faiz artırımı beklediğini bildirdi.

TCMB Para Politikası Komiesi'nin dün politika faiini 200 baz puan artırararak piyasalarını şaşırttığını belirten BBVA, alınan bu kararın sadece artırımın büyüklüğü açısından değil, aynı zamanda "sinyal" etkisi açısından da doğru olduğunu bildirdi. 

ABD’nin İran ve Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams, ABD’nin İran’a hak ihlalleri nedeni ile yeni yaptırımlar uygulayacağını aktardı. 

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin görünümü ve enflasyon konusunda FOMC'deki meslektaşlarının çoğundan daha iyimser olduğunu söyledi.

Richnmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyon bekleyişlerinin durağan ve iyi çıpalanmış olduklarını belirterek, enflasyonun yakın gelecekte yükselmesinin düşük bir risk olduğunu söyledi. 

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD'nin korona virüs krizi nedeniyle işlerini kaybeden milyonlarca Amerikalıya daha fazla yardım sağlaması gerektiğini söyledi. 

FTSE Russell, Çin'in devlet tahnvillerini Dünya Devlet Tahvili Endeksi'ne (WGBI) dahil etme kararı aldı. WGBI'ya dahil edilmek Çin'e milyarlarca dolar sermaye akışının da yolunu açacak. 

Meksika Merkez Bankası(Banxico), faiz oranında beklendiği gibi 25 baz puan indirime gitti. 

Mısır Merkez Bankası(CBE), faiz oranında 50 baz puan indirime gitti.

Merkez Bankası faizleri artırdı

İngiltere’de korona virüs salgınının son 24 saatte 6 bin 634 yeni vaka ile günlük vaka sayısında rekor kırıldı.

Fransa’da korona virüs salgınında son 24 saatte 16 bin 98 yeni vakanın tespit edilmesi ile salgının başladığı ilk günden bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçti.

Çin'de 8, Güney Kore'de 114 yeni korona virüs vakası tespit edildi.

ABD'de son 24 saatte 32 bin 627 yeni korona virüs vakası tespit edildi.

Almanya'da son 24 saatte 2 bin 153 korona virüs vakası tespit edildi.

Türkiye'de bugün 74 kişi hayatını kaybetti, 1721 yeni tanı kondu

TÜİK katı yakıtlar verisini açıklayacak (10.00).

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yabancı ziyaretçi verilerini açıklayacak (11.00).

ABD'de dayanıklı mal siparişleri (15.30) ve Baker Hughes sondaj kule sayıları (20.00) verileri izlenecek.

New York Fed Başkanı John Williams, Rochester kentinde sivil toplum kuruluşu liderleriyle görüşecek (16.00), ardından düzenlenen konferansa katılacak (22.10).

Asya borsaları yükseldi

New York borsası günü yükselişle tamamladı

Avrupa borsaları günü ekside kapattı

 

Yorumlar