Çetinkaya Bali'de sunum yaptı: Hedef fiyat istikrarı

MAKRO EKONOMİ - 12 Ekim 2018, 07:30

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, Bali'deki IMF-Dünya Bankası güz toplantılarında "Türkiye'de Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası" başlıklı bir sunum yaptı

 

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Banka'nın fiyat istikrarı hedefini yakalamak için mümkün olan tüm araçları kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

Bali'de düzenlenen IMF-Dünya Bankası güz toplantılarında "Türkiye'de Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası" başlıklı bir sunum yapan Çetinkaya, fiyat istikrarını desteklemek için güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirdikleri ifade etti.

Çetinkaya konuşmasında, "Ekonomik aktivitede yeniden dengelenme çok ciddi hale geldi. Dış talep, yurt içi talepte hızlanmanın yavaşladığı ortamda güçlenmeyi sürdürdü. Zayıf yurt içi talep şartlarına rağmen, fiyatlama davranışlarında kötüleşme enflasyon görünümü için yukarı yönlü risk yarattı. Fiyat istikrarını desteklemek için güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirildi. Merkez Bankası, fiyat istikrarı hedefini yakalamak için mümkün olan tüm enstrümanları kullanmaya devam edecek" dedi.

Yorumlar

  • Nanik12 Ekim 2018 07:54İy eglenmislerdir senlen. Sosyolog merkes bankaci:)

    (%66,67) (%33,33)
  • Sos12 Ekim 2018 13:19Merak etme, zayıf olduğu sayısal taraflara fazla girmemiştir. İstese de giremezdi zaten. Ah siyasal İslam ah. Mahvetti ülke kurumlarını.

    (%100,00) (%0,00)