ABD'de MBA endeksleri karışık seyretti

EMLAK-MORTGAGE - 11 Kasım 2020, 15:47

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi %0,5 düşüşle 833,9 puan oldu.

 

MBA'dan yapılan açıklamaya göre, satınalma endeksi %2,6 düşüşle 293,5 puan olurken, refinansman endeksi %0,6 artışla 3.973,1 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık %2,98 (Önceki %3,01), 15 yıllık %2,55 (Önceki %2,55), 5 yıllık ARM faizi %2,79 (Önceki %2,67), 30 yıllık jumbo faizi %3,13 (Önceki %3,18) oldu.

Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Araştırma 6 Kasım ile sona eren haftayı kapsıyor.

Temsilciler Meclisi'nin en az 218 koltuğu Demokratlar'ın

Deprem farkındalığı tartışılacak

Biden’ın ticaret politikası nasıl olacak?

Biden'ın danışmanı : Amacımız Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak değil

 

Yorumlar