2 trilyon dolar nasıl dağıtılacak

GÜNDEM - 26 Mart 2020, 10:17

ABD Senatosu'ndan geçen 2 trilyon dolarlık paket küresel ekonomide büyük heyecan uyandırırken paketin ayrıntıları ABD ekonomisinin kesenin ağzını açtığını gösteriyor

 

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Çarşamba akşamı korona virüs salgını ile ABD ekonomisi ve çalışanları desteklemeyi amaçlayan büyük bir paket onayladı, paketin Beyaz Saray’ın onayından geçtikten sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Paketin nasıl ABD sistemine dağıtılacağı detayları da ortaya çıktı. New York Times'ın haberine göre Amerika Birleşik Devletleri, ekonomisini düzeltmek için aldığı acil durum tedbirleriyle tam anlamıyla bir kurtarma paketi ortaya çıkardı

2 trilyon dolarlık teşvik paketinin ayırıcı özelliği, yıllık geliri 75.000 dolar ile 99.000 dolar arasında olan kadar olan vergi mükelleflerine yapılacak 1.200 dolarlık doğrudan ödeme oldu. Ayrıca salgın nedeniyle işini ya da işyeri gelirlerini kaybeden ABD vatandaşlarını korumak için çıkan bu yasada ailelere sahip oldukları her çocuk için de 500 dolar ek ödeme yapılacak.

Yardım paketi kapsamında genişletilen ve süresi 13 haftaya uzatılan işsizlik sigortasının getirileri de dört aya kadar yükseltildi. Ayrıca Demokratlar’ın ısrarlarıyla paketin kapsamı genişletilerek serbest çalışan ya da izinli çalışan Uber şoförleri gibi sektörlerde yer alan kişiler de bu yardımlardan faydalanabilecek.

Paket içeriğinde işçilerini işten çıkarmama sözü veren 500 veya daha az işçi çalıştıran küçük işletmelere kamu bankaları aracılığıyla federal hükümet garantili kredi sağlanacak. 350 milyar dolarlık kaynak ayırılan kredi planından işletmeciler 30 Nisan’a kadar faydalanabilecek. Şirketler kriz boyunca işçilerine maaş ödemeye devam edebilirlerse kredi borcu silinecek.

Baskı altındaki şirketlerin korunması için 425 milyar dolarlık Federal Hükümet garantili kredi sağlanacak ve buna ek olarak 75 milyar kredi de havayolu ve otel endüstrisi gibi endüstri odaklı krediler sağlanacak.

Anlaşmaya göre hastanelere ve ABD çapındaki hastanelere 100 milyar dolarlık para aktarılmasını da kapsıyor. Bu miktarın dışında aynı zamanda sağlık çalışanlarının ihtiyacı olan teçhizatları sağlayabilmek ve test malzemelerini temin etmek amacıyla da belli bir miktar para ayırıldığı belirtiliyor.

Korona virüse karşı ülkelerin kurtarma paketleri

 

Yorumlar

  • duacı26 Mart 2020 14:52Adamlar halkının cebine para koyuyor bizimkiler vergileri erteledik, zam yok gibi komik önlemleri halka müjde olarak sunuyorlar ve bu yoklukta bile İstanbula kanal yapma peşindeler. Ah BAhçeli bu ucube rejime verdiğin  kör destek için seni her gün hayırla anıyoruz??????

    (%0,00) (%100,00)