Samim Saner’den gıda bombaları

SERAP SÜRMELİ – FINANSGUNDEM.COM

Gıda terörü Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri. Bir yanda kokmuş ürünleri kimyasal işlemden geçirerek piyasaya sürenler; mide bulandıran görüntülere sahne olan imalathaneler, bonesiz, eldivensiz çalışan işçiler; diğer yanda GDO’ krizi, her kafada ‘var mı, yok mu, yasak mı, değil mi?’ bilmecesi… Bir de köyden kente, pazardan markete her köşeyi kuşatan ‘organik tarım’ salgını. Ayrıca ‘sokak sütü sağlıklı mı?’ tartışmaları. Bunlar yerli olanları. Zehirli yumurta paniği ise ithali…

Özellikle büyük kentlerde caddeye çıkığımızda “Vay canına, amma ucuz!” dedirten “1 TL’ye tavuk döner + ayran” ne kadar sağlıklı sizce?

Ya da yazdan kışa geçişte, ev hanımlarının olmazsa olmaz uğraşısı salça, turşu, reçel yapımı, malzeme seçimindeki özellikleri, yapım aşamasındaki hassasiyetleri kaçımız biliyor, uyguluyor acaba?

Manzara kısaca böyle. Gazetelerden okuyor, TV’lerden izliyor, internetten araştırıyorsunuz belki ama yetmiyor. Her han üzücü, şoke edici olaylarla, bilgisizlikle, karşı karşıya kalıyoruz.

Oysa…

Samim Saner diyor ki;

*Dışarıda 1-2 liraya satılan tavuk dönerler kesinlikle riskli.

*Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izin almış ambalajlı gıda ürünlerinde pratik anlamda GDO bulunmaz.

*Türkiye’de üretilen yumurtalarda fipronil maddesi yok.

*Organik ismi altında birçok yerde menşei belirsiz ürünler satılıyor, bunların uzaktan yakından organiklikle ilişkisi olmadığını görüyoruz.

*Kapı kapı satılan süt yasal değildi, hala yasal değil.

*Reçel yapımında kaynatma süresine ve sıcaklığına dikkat edilmesi gerekir.

*Salamuradaki tuz oranı çok iyi ayarlanmalı, aksi halde, zararlı mikroorganizmalar ürer.

Finansgundem.com soruyor, Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner yanıtlıyor.. .

19 Ekim 2017 - 12:05
18

MEVZUATTA GIDALARDA GDO’YA İZİN VERİLMİYOR

-GDO’lu ürün ve tohumlar devamlı gündeme geliyor. Bu konuda siz neler söyleyeceksiniz? Var mı yok mu? Vatandaş GDO’lu bir ürünü nasıl anlar?  

Samim Saner: GDO ülkemizde çok tartışılan ancak kesinlikle ne olduğu tam olarak anlaşılamamış bir konu. Ancak öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Türk Gıda Mevzuatı uyarınca ülkemize GDO’lu tarımsal üretim, GDO içeren gıdaların ya da gıda hammaddelerinin ülkeye girişi ve gıda üretimde kullanılmaları yasaktır. Gıda olarak ithal edilen ürünlerin tamamı GDO açısından kontrol edilerek girişine izin verilmektedir. Kısacası Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izin almış ambalajlı gıda ürünlerinde pratik anlamda GDO bulunması söz konusu değildir. Yani mevzuatımıza göre gıdalarımızda GDO bulunmasına izin verilmemektedir.

19 Ekim 2017 - 12:05
28

1 LİRAYA TAVUK DÖNER KESİNLİKLE RİSKLİ

-Dışarıda 1-2 liraya tavuk döner satılıyor. Ne kadar güvenli? Bu kadar ucuz olması sakıncalı değil mi?

Samim Saner: Kesinlikle riskli. Gıda güvenliği maliyetle de doğrudan ilgili bir konu. Bir ürün olması gerekenden daha ucuz ise o ürünün güvenliğinden kesinlikle şüphe etmek gerekir. Bir ürünün ucuz olması, onun en azından taklit/tağşiş konusunda sıkıntılı olduğunu gösterir. Güvenilir gıda ölçütlerine uymaması ihtimali de çok yüksektir. Ürünü daha ucuza almak önemli olabilir ancak maliyetinin altında fiyatlı ürünlerin, kalite ve güvenlik sorunlarını da beraberinde getirebileceği riskler unutulmamalıdır.

19 Ekim 2017 - 12:05
38

TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN YUMURTALARDA FİPRONİL TESPİT EDİLMEDİ

-Geçtiğimiz aylarda Bütün Avrupa’yı sarsan ‘zehirli yumurta’ skandalı oldu. Bu zehirli yumurtaların insan sağlığı üzerindeki etkisi nedir?

Samim Saner: Avrupa’da yumurtalarda bulunan fipronil maddesinin Avrupa Birliği ve Türkiye mevzuatı gereği gıda değeri olan hayvanlarda kullanımına izin verilmemektedir. Söz konusu madde gıda değeri olan hayvanlar dışındaki hayvanlarda; karınca, böcek, pire, kene, termit, bitki zararlıları, kök kurtları ve diğer böcekleri kontrol amacıyla kullanılmaktadır. AB’deki krizin ardından Bakanlığımızın yaptığı analiz sonuçlarından ise Türkiye'de üretilen yumurtalarda fipronil tespit edilmediği açıklanmıştır. Bu konudaki denetim ve izlemelerin etkin bir biçimde yürütülmeye devam edilmesi ve zaman zaman bilgi paylaşımında bulunulması gerekmektedir.

-Birçok doğal ürünlerden yapılan ve ilaç niyetine piyasaya sürülen tablet ve kremler ne kadar güvenilir? 

Samim Saner: Piyasaya sürülen bu tabletler gıda takviyesi olarak algılanmamalıdır. Yasalarımız gereği tedavi edici ürünler, kozmetikler, tütün ürünleri v.b. gıda değildir. Tüketicilerin bu konuda bilgi sahibi olmaları önemlidir. Derneğimizin misyonu gereği yürüttüğü çalışmalar gıda olarak tanımlanan ürünlerle ilgilidir.

19 Ekim 2017 - 12:05
48