Konkordato konut alacaklarını nasıl etkiler

Son haftalarda farklı sektörden birçok firma konkordato ilan ediyor. Bunların önemli bir kısmını da inşaat şirketleri oluşturuyor.

11 Ekim 2018 - 09:41
19

Konkordato, uzmanlara göre ‘iflasa giden yol’ değil aksine, ‘alacaklı ve borçlu arasında bir uzlaşma yolu.’ Şirket açısından çözüm yolu bulmak adına önemli bir adım... Eğer bu yola başvuran inşaat firması ise işin diğer ayağında da o evin sahibi var. Konut bir tüketici için ömründe aldığı en pahalı ürün ve mağduriyet ihtimali daha çok korkutuyor. Durum böyle olunca ev ödemeleri süren, henüz tapusunu alamayan çok sayıda vatandaşın aklında soru işaretleri uyanıyor. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz ile inşaat sektöründeki konkordatoların alıcıyı nasıl etkileyeceğini Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'e anlattı. İşte detaylar...

11 Ekim 2018 - 09:41
29

1) Konkordato ilan eden firma konut satışı yapabilir mi?

Konkordato ilan eden firmanın ticari hayatına devam ettiğini belirten Avukat Ali Güvenç Kiraz, konut satışına devam edileceğini söylüyor. Kiraz, “Tüketicilerin konkordato kararını satış ofisinde öğrenme imkânı yok. Ancak konkordato ilan eden firmanın 3 aylık süre için mahkeme tarafından verilen Geçici Mühlet Kararının Basın İlan Kurumu ve Ticaret Sicil Gazetesi yoluyla ilan edilmesi gerektiği için hem ticaret sicilden hem de ilan kurumundan bunları öğrenebilirler” diyor.

11 Ekim 2018 - 09:41
39

2) Alıcı hangi durumda sözleşmeden dönebilir?

Burada önemli olan nokta firmanın yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği. Firma ticari hayatına devam ediyorsa, bu noktada alıcı da konut taksitlerini ödemekle yükümlü. Kiraz, tüketicinin ‘firma konkordatoya başvurdu’ gerekçesiyle sözleşmeyi iptal edemeyeceğine dikkat çekiyor. Cayma hakkının sözleşmeden sonra 14 gün içinde bedelsiz olduğunu, 24’üncü aya kadar belli ceza bedelleri ödenerek sözleşmeden dönme hakkı olduğunu belirten Kiraz “Eğer firma inşaat sürecini durdurmuş, yükümlülüklerini yerine getirmiyorsa o zaman durum değişiyor” diyor ve şöyle devam ediyor:“Satıcının yükümlülüklerini hiç veya gereği gibi yerine getirmediği tespit edilirse sözleşme süresinin sonuna kadar herhangi bir ceza bedeli ödenmeden sözleşmeden dönülür. Bu durumda alıcı evi değil, ödediği parayı talep eder ve konkordato komiserliğine başvuru yapar.”

11 Ekim 2018 - 09:41
49