İTO Başkanı Avdagiç Finans Gündem’e konuştu

SERAP SÜRMELİ – FINANSGUNDEM.COM – ÖZEL HABER

Türkiye tarihi günler yaşıyor. Ekonomi cephesinde kur, faiz, enflasyon hareketliliği, büyüme sevinci; siyaset cephesinde 24 Haziran’da kurulacak sandık için propaganda yarışı.

100 yıla 5 kala Cumhuriyet’i yeni bir “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” modeliyle tanıştıracak olan ‘erken seçim’e artık günler kaldı. Önümüz bayram. Bir sonraki hafta sonu ise 80 milyon için ‘kader’ günü…

Evet, işin politik yanı elbette çok kuvvetli, baskın ama ekonomi yönü de çok kritik. Çünkü yaşananlar, bu kritik dönemeci de etkiliyor. İlk çeyrekteki 7.4’lük büyüme moralleri yükseltiyor ama.. dolardaki tırmanış, enflasyondaki artış, faiz krizi derken sanayicinin, esnafın, iş adamının zaman zaman soluğu kesiliyor, darlanıyor, yeniden nefes almaya başlıyor. Başta İstanbul Türkiye finans dünyasında her gün yeni bir heyecanla başlıyor.

Peki, İstanbul niye başta? Yanıtını İstanbul Ticaret Odası’nın yeni başkanı Şekib Avdagiç veriyor.

“Bugün İstanbul, Gayri Safi Katma Değer açısından yaklaşık 230 milyar dolarlık üretim gerçekleştiriyor. Bu şehrin ekonomisi, toplam milli gelirin %30’unu oluşturuyor. Türkiye’nin toplam 391 milyar dolarlık ticaret hacmi var ve bunun %55,3’ü İstanbul’da gerçekleşiyor. Toplam vergi gelirlerinin %43’ü İstanbul’dan elde ediliyor. 2017 yılında yabancı yatırımcının %91’i İstanbul’u tercih etti…”

Mega İstanbul’un dev rakamları, kentin Türkiye ekonomisindeki ağırlığını tartışmasız kılıyor.

Dünyanın en büyük beş odasından biri olma özelliği, 400 bini aşkın üye sayısı, 81 meslek komitesinin temsil kabiliyeti de İTO’yu haklı olarak öne çıkarıyor.

Bu tarihi günlerde, dev kuruma yeni bir hava getiren Şekib Avdagiç’e sorularımızla konuk oluyoruz.

Gözümüz piyasada. Dolardaki artış, maliyeti ortada. Merkez’in kura faiz müdahalesi, ‘gecikti bile’ denen tartışmalar, ekonomi medyasının baş sayfalarında.

Peki, bu noktada, iş dünyasının ekonomiye olan güveni nasıl? Döviz borcu olan iş adamlarının sıkıntıları neler, nasıl geçer? Merkez’in faizdeki sert çıkışı kuru aşağı çekti ama İTO’nun üyeleri neler hissetti? Vergiler, borçlar hakkında neler düşünüyorlar? Reformları yeterli buluyorlar mı? Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi canlı mı cansız mı?

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Finansgundem.com’a konuşuyor…

İşte çok ses getirecek yanıtlar…

13 Haziran 2018 - 09:25
18

“FAİZLERİN YÜKSELMESİ BİZ İŞ DÜNYASININ ARZU ETTİĞİ BİR DURUM DEĞİL”

-İş dünyası olarak Merkez Bankası’nın faiz politikası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şekib Avdagiç: Tabii ki faizlerin yükselmesi biz iş dünyasının arzu ettiği bir durum değil. Ancak makro çerçevede bakınca genel bir denge halinin oluşması da önemli. İş dünyası olarak özellikle volatilitenin önlenmesini temel mesele olarak görüyoruz.

Bu bağlamda Merkez Bankası’nın attığı adımlar kurlardaki gidişatı tersine çevirdi ve aşırı dalgalanmayı durdurdu. Ama tabii bu adımlar yalnız bırakılmamalı. Hem iş dünyasının hem de halkımızın manipülatif döviz talebinden, anlık kar güdüsüyle kısa vadeli hamlelerden kaçınması lazım.

TL ile ticaretimizi artırmak önemli. Şuanda dış ticaretimizin %6,4’ü TL ile. 5 yıllık hedefimiz bunu %15’e çekmek. Milli kredi derecelendirme kuruluşuna ilişkin çalışmalar var. Bunu da önemsiyoruz. Uzun vadede ise milli sanayi hamlemizi tamamlayarak, ihracattaki katma değeri arttırarak kur probleminden kalıcı olarak kurtulabiliriz.

13 Haziran 2018 - 09:25
28

“EKONOMİMİZE DUYDUĞUMUZ GÜVENİ REEL SEKTÖRÜMÜZE YANSITIYORUZ”

-İTO olarak küresel fuarlara katılımda doları 4 TL, euro’yu da 4.8 TL’den sabitlediniz, bundaki amacınız neydi? Bu karar İTO üyelerine nasıl bir katkı sağlayacak?

Şekib Avdagiç: Biz İstanbul Ticaret Odası olarak yılda 30 uluslararası fuarın milli katılımını organize ediyoruz. Bunun yanında potansiyel pazarlarda Türk Ürünleri Fuarları düzenliyoruz. Üyelerimiz bu organizasyonlara katılıyor, stant açıyorlar ve ürünlerini birebir tanıtabiliyorlar. Böylelikle her yıl binlerce üyemizin yurtdışı pazarlara açılmasına destek veriyoruz.

Yönetim Kurulumuzda aldığımız bir kararla firmalarımızın küresel fuarlara İTO ile katılımlarında dolar kurunu 4 liraya, Euro’yu da 4,8 liraya sabitledik.

Bu karar elbette Odamızın düzenlediği fuarlara katılan ihracatçımız için bir öngörü getirecek. Bir ay sonra katılacağı fuarda ne kadar ödeyeceğini bilerek, üretime daha fazla ağırlık verebilecek. Ancak bunun da ötesinde bu kararla esasen ekonomimize duyduğumuz güveni reel sektörümüze yansıtıyor.

13 Haziran 2018 - 09:25
38

“YAŞANAN KUR ARTIŞI ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR MALİYET”

-Dolar/TL’deki yükseliş reel sektörü nasıl etkiliyor?

Şekib Avdagiç: Türkiye gelişen, büyüyen bir ülke. Geçen yıl %7,4 ile OECD’nin en hızlı büyüyen ülkesi olduk. Altyapı yatırımlarında yükselen ekonomiler arasında ikinci sıradayız. Halihazırda 158 milyar dolarlık proje mega projelerle adeta kabuk değiştiriyoruz.

Keza iş dünyamız ihraç pazarlarını geliştirmek için var gücüyle çalışıyor. Yatırım yapıyor, hammadde ithal ediyor. Bunlara bağlı olarak enerji ithalatımız artıyor. Tüm bu gelişmeler de haliyle ülkemizin finansman ihtiyacını artırıyor.

Yaşanan kur artışının bu anlamda ülkemiz için önemli bir maliyeti olduğunu söylemeliyiz. Keza özel sektörün açık pozisyonu 222,7 milyar dolar civarında.

Ancak bu bir yandan da ihracatta fiyat avantajı elde ediyoruz. Turizm gelirlerimiz artıyor. Bunlar kendi içinde orta vadede mutlaka birbirini dengelenecek şeyler.

Bizim için döviz kurlarındaki asıl sıkıntı volatilite. Çünkü bu belirsizlik getiriyor. Siparişler, yatırımlar, fiyatlama kararları beklemeye alınıyor. İş dünyasını asıl zora düşüren bu husus.

-Döviz borcu olan iş adamına ne öneriyorsunuz? 

Şekib Avdagiç: Bizim üyelerimize tavsiyemiz,  

*Gelir ve giderlerimizi aynı para cinsinde buluşturmak,

*Kredilerimizi mümkün olduğunca TL bazında kullanmak,

*Borçlarımızı gelirlerimizden daha uzun vadeye yaymak,

*Kur riskinden korunma enstrümanlarını da aktif kullanmak,

*Ve yatırım kararlarını anlık kar güdüleriyle değil uzun vadeli kurgulamak.

13 Haziran 2018 - 09:25
48