Hacıince, et sektörüyle ilgili konuştu

Hacıince Şirketler Grubu, etlik ırk besi çiftliğine sahip entegre et üretim ve dağıtım şirketi. Antalya ve Konya’daki besi çiftliklerinde yaklaşık 27 bin büyükbaş hayvan kapasitesine sahip olan Hacıince, üretimden, dağıtıma kadar et sektörünün tüm sürecinde yer alıyor. Ayrıca 2017 yılında çiğ eti paketleyerek marketlerde satışa sunan şirket olarak da bir ilke de imza attı.

Hacıince Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince sektörle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar…

09 Mart 2018 - 09:04
18

“MERA HAYVANCILIĞI HIZLI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

-Türkiye’de hayvancılık sektörü nasıl gelişir, et açığı nasıl kapatılır?

Ahmet Hacıince: Türkiye’de özellikle hayvancılıkla ilgili, mera hayvancılığının hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor.

Türkiye’de mera yok deniliyor. Aslında boş mera var, ama kullanımı ve hukuki altyapısı daha oturmamış durumda. Bu mera gerçeği ortadan kalkmadan Türkiye’de hayvancılığın gelişmesi ve et fiyatlarının düşmesini konuşmak çok doğru değil. Etin ucuzlaması için de aile hayvancılığı gelişmeli çok önemli.

Bakın Bakanlığımızın çok güzel destekleri var. Ama bu desteklerden yararlanan aile hayvancılığı ile ilgilenen kesim çok azınlıkta. Bu destekten genelde kurumsal şirketler yararlanıyor. Özelikle şunu söylemek istiyorum, hayvancılık bir insanın ikinci mesleği olması çok zor. Çünkü tamamen kişisel ilgi, emeğe dayalı bir iş. Kurumsal yapının bu alanda başarılı olabileceğini söylemek de çok zor.

Türkiye'de 150 bin ton et açığı var. Ancak gözükmeyen bir açığı kimse fark etmiyor. Ahırlar, çiftlikler boş. Gençlerimiz artan teknolojiyle birlikte tembelliğe itildi. Üretim gerçeğini algılamamız lazım. Şu an eti, hayvanı, yemi daha ucuz olsun, fiyatları düşürsün diye ithal ediyoruz ama bir süre sonra paramızla et ithal edemeyeceğiz. Çünkü ithalat yaptığımız ülkeler ancak kendi insanına yetebilecek.

Yurt dışında dana eti fiyatları alternatif et çeşitleri ile dengede tutuluyor. Koyun, kuzu eti tüketimi artarsa dana eti fiyatları da bir dengeye oturur.

09 Mart 2018 - 09:04
28

“TOPRAK REFORMU HIZLANDIRILMALI”

-Üretim gücü nasıl artırılır?

Ahmet Hacıince: Öncelikle toprak reformunun hızlandırılması gerekiyor. Mevcut iklim şartlarına ve küresel ısınmaya bağlı öngörülen iklim şartlarına uygun tohum üretimi ve susuzluğa dayanıklı ot ıslahı ile önlemler alınarak mera hayvancılığının gelişmesi için adımlar atılabilir. Yurt dışında her iklim şartında sürdürülen mera örneklerini görebiliriz.

Mesela beş yıldır gözlemlediğim bir Uruguay modeli var. Uruguay, tamamen bir hayvancılık politikası izliyor. Devlet arazilerini tamamen ailelere açmış durumda ve hayvan yetiştiricileri o arazinin kullanma hakkına sahip oluyorlar. Bakın biz Uruguay’dan hayvan ithal ediyoruz. Ama bunun yerine, üretim modelini alıp uygularsak uzun vadede Türkiye’ye daha fazla katkısı olacaktır.

09 Mart 2018 - 09:04
38

“SÜT HAYVANINDAN ET ÜRETMEMELİYİZ”

-Hacıince olarak hayvan üretim şekliniz nasıl?

Ahmet Hacıince: Bakın Türkiye’nin et açığının kapatılmasına yönelik mera sorunundan sonraki ikinci sorun da süt hayvanından et üretmeye çalışmak. Biz aile olarak son beş yıldır uyguladığımız ve hala geliştirerek sürdürdüğümüz et ırkı damızlık sığır yetiştiriciliği yapıyoruz. Bunu iki kategoride yapıyoruz. Birincisi, yerli ırklara o bölgenin hayvanına uygun tohumlarla melezleme yapıyoruz. İkinci de, Avrupa’dan getirdiğimiz etçil ırklara, kendi ırkımızı tohumlayarak etçil ırk üretimi yapıyoruz. Bu sorunları bir an önce çözmeliyiz.

09 Mart 2018 - 09:04
48