Ekonomistler Merkez'in faiz kararını değerlendirdi

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bölümü Tarafından Hazırlanan Analiz:

"Politika faizi %24’de sabit bırakılırken, fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiği vurgulandı. Özellikle ithal girdi maliyetleri, gıda fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini gösteriyor. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruş korunacak. Buna karşılık, Mart’taki karar metninden farklı olarak, ihtiyaç duyulması halinde, TCMB’nin ilave parasal sıkılaştırma yapabileceği ifadesi metinden çıkarıldı. bundan sonraki ilk 3 TCMB toplantısı 12 Haziran, 25 Temmuz ve 12 Eylül tarihlerinde yapılacak. Tahminimize göre enflasyon Nisan’da tepe yaptıktan sonra, büyük ölçüde baz etkisiyle, bir miktar gerileme trendine girecek. Bu gerileme özellikle yılın 3. çeyreğinde belirginleşecek. TCMB’nin bu süreçte, nominal faizde enflasyon patikasına bağlı indirime gidebileceğini ancak ima eden reel faiz seviyeleri ile sıkı parasal duruşun, bu dönemde de süreceğini değerlendiriyoruz. "

25 Nisan 2019 - 16:25
17

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Tarafından Hazırlanan Analiz:

"Merkez Bankası faizleri sabit tutmaya devam ediyor, karar metni “daha az şahin”… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), hem bizim öngörümüz hem de piyasanın genel kanısı doğrultusunda faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Buna karşılık, TCMB para politikası karar metninde daha önce yer alan “gerektiğinde daha fazla parasal sıkılaştırma” taahhüdünü kaldırarak daha az şahin bir açıklamada bulundu. TCMB, söz konusu ibareyi ““enflasyonun hedeflenen yolla aynı hizada kalması için kararlı bir tutumun belirleneceğine” dair daha tarafsız bir beyanatla değiştirdi. “İlave sıkılaştırma” ibaresinin karar metninden çıkması, Merkez Bankası’nın piyasa beklentisi öncesinde gevşemeye gidebileceği beklentisini yükselttiğinden dolayı kurda oynaklık artmış ve karar sonrasında TRY değer kaybetmiştir. Bizim beklentimiz enflasyonist risklerin devam ediyor olması ve son dönemde TRY’de artan dalgalanma çerçevesinde şahin bir karar metni yayınlanması yönünde idi. Buna karşılık, Merkez Bankası’nın mevcut enflasyon ve finansal piyasa görüntüsü içinde faiz indirimi pozisyonunda olmadığını ve bunun yılın ikinci yarısından önce başlatmayacağını düşünüyoruz. Politika metnindeki değişim, enflasyon gelişmeleri, gerçekleşmeleri ve beklentilerinin ana determinant olmaya devam edeceğini göstermektedir. Bu çerçevede, gelecek hafta Merkez Bankası Enflasyon Raporu açıklaması ve faiz patikasına dair de fikir verecek yılsonu enflasyonuna ilişkin tahminleri önemli olacaktır. Enflasyon tahminlerindeki olası revizyon Merkez Bankası’nın da “ilave sıkılaştırma” ihtimalini masada tutmak veya “parasal gevşeme döngüsüne girmek” konusunda yolunu gösterecektir."

25 Nisan 2019 - 16:25
27

Gedik Yatırım Tarafından Hazırlanan Analiz:

"TCMB, yılın üçüncü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini (1 hafta vadeli repo ihale faizi) beklentilerle uyumlu olarak % 24,00 seviyesinde sabit tuttu. Böylelikle, sadeleşme süreci sonrasında yapılan ayarlama kapsamında otomatik olarak gecelik borç alma faizi (faiz koridoru alt bandı) %22,5, gecelik borç verme faizi (faiz koridoru üst bandı) % 25,5, geç likidite penceresi borç verme faizi de %27,00 seviyesinde kaldı. Karar sonrasında yayınlanan metinde en dikkat çekici değişiklik para politikası duruşu tarafında görüldü. TCMB, önceki metinlerde yer alan “…ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir…” ifadesini, “…parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir…” ifadesiyle değiştirdi. Bu değişiklik, politika faizinde görülebilecek olası faiz indirimleri için ilk resmi sinyal olarak değerlendirilebilir. "

25 Nisan 2019 - 16:25
37

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek Tarafından Tarafından Hazırlanan Analiz:

"Enflasyon Raporu sunumunda verilecek mesajlar artık daha önemli Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Nisan ayı olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 24.00 seviyesinde sabit tutuldu. PPK metninde kendisine yer bulan “ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” ifadesi bugün itibarıyla PPK metninden çıkartıldı. Merkez Bankası’nın yaptığı ifade değişikliğine rağmen sıkı parasal duruştan vazgeçildiği düşüncesine katılmıyoruz. Lira cinsi varlıklarda metin değişikliği sonrası kısa vadede oynaklık artışı olabileceği ihtimalini göz ardı etmemekle birlikte 30 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek olan Enflasyon Raporu sunumunu ve yapılacak olası yönlendirmeleri beklemeyi şu an için daha doğru bir yaklaşım olarak görüyoruz."

25 Nisan 2019 - 16:25
47