Beşiktaş aşığı İYİ Parti belediye başkan adayı Affan Keçeci konuştu

FINANSGUNDEM.COM

Affan Keçeci İYİ Parti’nin Beşiktaş Belediye Başkan adayı oldu. CHP’nin kalesi olarak görülen, “ceketimi bile koysam kazanırım” dediği bir ilçede, yıllarca kamuda önemli mevkilerde yöneticilik yapmış, Beşiktaş Kulübü ve Beşiktaş Belediye Meclisi yönetiminde görev almış duayen bir Beşiktaşlıyla, Beşiktaş’ı ve Beşiktaş Belediye Başkanlığı adaylığını konuştuk.

-Affan Bey, siz gerek Beşiktaş Kulübü camiasında, gerekse de Beşiktaş ilçesinde çok iyi tanınan birisiniz. Ama sizi tanımayanlar için sorsak, hayatınızı, kendinizi nasıl özetlersiniz? 

Affan Keçeci: (Gülümseyerek). Evet hayatım Beşiktaş’ta geçmiş olduğu için Beşiktaş’ta bayağı bir tanınıyorum. Yıllarım Beşiktaş’a hizmetle geçti. Neredeyse sokaktaki kedileri bile tanıyorum. Sağolsun Beşiktaş halkı da kendine hizmet edeni unutmuyor.

Öncelikle söylemek isterim ki ben Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı bir insanım. Bir Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı olarak bütün görevlerimde dürüstlük, adalet, laiklik ve demokrasi başta olmak üzere Atatürk ilke ve devrimlerinin hep savunucusu oldum. Bu önemli hususu söyledikten sonra kısaca hayatımı anlatayım. Bir polis memurunun dört çocuğundan biri olarak doğdum. İlk ve ortaokulu İstanbul’da okudum. Ortaokuldan sonra Polis Koleji’ni kazandım. Polis Koleji ve Polis Akademisi’nden dereceyle mezun oldum. Beşiktaş ve Kadıköy İlçe Emniyet Amirliği, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcılığı, Mardin ve Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü görevleri de dahil olmak üzere 37 yıl kamu hizmeti yaptım.  

Sporda, özellikle futbolda da çok hizmetlerim oldu. BJK’da, efsane başkan Süleyman Seba’nın yönetiminde üç dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. 2006-2008 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili ve Milli Takımlar sorumlusu olarak görev aldım. Dünya Ampute Futbol Federasyonu seçimlerinde en fazla oyu alarak yönetim kurulu üyeliğine seçilerek ülkemi temsil ettim.

-Peki Affan Bey siyasi hayatınız nasıl gelişti? Nasıl politikaya girdiniz?

Affan Keçeci: Biraz beni politikaya soktular galiba… (kahkahalar)…. Anlatayım… Emniyet Teşkilatı Teftiş Kurulu Başkanıydım, hatta valilik bekliyordum. O zaman arkadaşların ısrarı üzerine 2014 yılındaki yerel seçimlere CHP’den Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi adayı olarak girdim. Seçimler sonucunda Beşiktaş ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri Meclis Üyelikleri’ne seçildim. Hatta seçimlerin sonucunda oluşan Beşiktaş Belediye Meclisi’nin Meclis Birinci Başkan Vekili, Beşiktaş Belediye’sine ait BELTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve BELTAŞ Vakfı Başkan Vekili oldum.

18 Mart 2019 - 11:25
115

“İMZAM TAKLİT EDİLDİ, SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU YAPTIM”

-Peki ne oldu? Niye CHP’den ayrıldınız?  

Affan Keçeci: Hakkındaki iddialar sonucunda görevden uzaklaştırılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’la birçok konuda ters düştüm, anlaşamadım. Bardağı taşıran damlalardan bir tanesi Murat Hazinedar’ın benden imzalamamı istediği resmi bir yazı oldu. Murat Hazinedar’ın ısrarına rağmen prensiplerime aykırı bulduğum ve Beşiktaş’ın aleyhine olduğunu düşündüğüm bu yazıyı imzalamayı reddettim. Maalesef, bir hafta sonra yazının, imzamın taklit edilmek suretiyle yürürlüğe girdiğini öğrendim. Derhal savcılığa suç duyurusunda bulundum. Adli merciler tarafından imzanın bana ait olmayan, “taklit bir imza olduğu” ispat edildi. Ama imzayı kimin attığı bulunamadı.  

-Nasıl yani? Belediye Başkanı, Meclis Başkanı’ndan bir yazı imzalamasını istiyor, Meclis Başkanı bunu reddediyor, sonra yazı Meclis Başkanı’nın imzası taklit edilerek yürürlüğe mi konuyor?  

Affan Keçeci: Aynen öyle efendim. Konuyla ilgili hukuki süreç halen devem ediyor.  

-Sonra neler oldu? 

Affan Keçeci: Taklit imza olayının arkasından gelişen süreç içerisinde Beşiktaş Belediyesi ile ilgili bütün yöneticiliklerimi bıraktım. Murat Hazinedar görevinden uzaklaştırıldıktan sonra kural gereği Beşiktaş Belediye Meclis’in içinden bir başkan seçilmesi gerekiyordu. Ama benim seçime girmem parti yönetimi tarafından engellendi. Hem imzamın taklit edilmesine sessiz kalınması, hem de seçime sokulmamam benim temel prensibim olan demokrasinin artık olmadığına inanmama neden oldu. Başta CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu olmak bütün ısrarlara rağmen prensiplerim gereği CHP’den istifa ederek bağımsız kaldım. Şunun bir kere daha altını çizeyim, Atatürk ilkelerini sembolize eden altı okuna yürekten inandığım hala da bu altı oka gönülden bağlı olduğum ortam anlattığım bu olaylardan dolayı işlemez olmuştu. Bu nedenle CHP’den ayrıldım. Bir süre sonra İYİ Parti üst yönetiminin teklifi üzerine 2018 yılı başında İYİ Parti’ye geçtim. 

18 Mart 2019 - 11:25
215

“GENEL BAŞKANIMIZ MERAL AKŞENER DİREKT TEKLİF ETTİ”

-Bizzat Meral Akşener mi teklifi yaptı? 

Affan Keçeci: Evet. Genel Başkanımız Meral Akşener’in direkt teklifi oldu. Ben Kocaeli Emniyet Müdürüyken, Meral Hanım hem İçişleri Bakanımız, hem de Kocaeli milletvekiliydi. Beraber çalışmalarımız olmuştu ve beni yakından tanımıştı. 

-Şimdi de İYİ Parti’den Beşiktaş Belediye Başkan adayı oldunuz.

Affan Keçeci: Evet. 

-Peki, Affan Bey önce CHP şimdi İYİ Parti. Bu sizin siyasi çizginizde bir sapma yaratmadı mı? 

Affan Keçeci: Hayır, asla yaratmadı. Söylemiş olduğum gibi, laiklik başta olmak Atatürk İlke ve devrimlerine inanmış, bu ilkeler uğruna hayatını koymuş birisiyim. Dürüstlük, adalet, laiklik ve demokrasi başta olmak üzere Atatürk ilke ve devrimlerini benimsemeyen hiçbir kimseyi yönetimimde bulundurmadım ve hiçbir suretle bulundurmam. İyi Parti de bu prensipleri benimsemiş bir siyaset yapıyor. Dolayısıyla bir uyuşmazlık olmadı, bilakis gerek teşkilattan gerekse üst yönetimden ciddi destek gördüm ve görüyorum. 

-Affan Bey milliyetçilik hakkındaki görüşünüz nedir? İyi Parti’de milliyetçilik CHP’ye göre daha mı ağır basıyor? 

Affan Keçeci: Net söyleyeyim. Benim anlayışım Atatürk Milliyetçiliği. Yani Atatürk ilkeleri kapsamında tanımlanmış olan milliyetçilik. Dolayısıyla ben hiçbir şekilde cinsiyet, din, ırk, mezhep ayrımı yapmadım, yapmam da. Örneğin Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi adaylarımızdan biri Ermeni cemaatimizden, Polyanna Hanım. Seçilmesi bir ilk olacak. Tarihte ilk defa bir Ermeni cemaati vatandaşımız Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi olacak. Keza, Belediye Meclis Üyeleri arasında Alevi vatandaşlarımız da var, Sünni vatandaşlarımız da var… Benim için insan önemli, insanın hizmet etmek için şevkli olması önemli… Cinsiyet, din, dil, ırk, mezhep değil… 

18 Mart 2019 - 11:25
315

“BEŞİKTAŞ’IN RUHUNU DA SORUNLARINI DA İYİ BİLİYORUM”

-Affan Bey hem Beşiktaş Kulübü’nde hem Beşiktaş Belediyesi’nde uzun yıllar yöneticilik yaptınız. Sizce Beşiktaş’ın neye ihtiyacı var?

Affan Keçeci: Bu konuda mütevazı olamayacağım. Yıllarca Beşiktaş’ta yaşamış, bütün çocukları Beşiktaş’ta doğmuş, Beşiktaş’ta büyümüş, Beşiktaş’ta okula gitmiş bir Beşiktaşlı olarak, Beşiktaş’ın ruhunu da sorunlarını da çok iyi biliyorum. Hatta iddia ediyorum bunları benden daha iyi bilen bir başka Belediye Başkan adayı da yok. İsteyen gelsin tartışayım. Örneğin Türkiye’nin en yaşlı nüfusunun Beşiktaş’ta oturduğunu biliyor musunuz?

-İlk defa sizden duyuyoruz.

Affan Keçeci: Evet öyle. Biz Beşiktaş’ın analizini çok iyi yaptık, ödevimizi iyi çalıştık. Yıllardır Beşiktaş’ta yaşayan birisi olarak nelerin önemli olduğunu zaten de biliyordum… Söylediğim gibi, Türkiye’nin en yaşlı nüfusu Beşiktaş’ta… Ve dolayısıyla da maalesef Beşiktaş’ta Alzehimerlı insan sayısı da çok fazla. Belediye olarak biz bu konuya el atmaya karar verdik. Alzheimer Derneği ile görüştük ve Alzheimerlılara yönelik bir Gündüz Bakım Evi kurmak için gerekli çalışmaları yaptık. Beşiktaş ilçesinde Alzheimerlıların sabah bırakılıp akşam alınabilecekleri, gün boyu gerekli bakım ve ihtiyaçlarının uzman kişilerce karşılanacağı bir merkez oluşturmak için bütün projeyi hazırladık. Bu Alzheimer Gündüz Bakım Evi çocuklarımızın bırakıldığı kreşler gibi olacak. Bu Gündüz Bakım Evi sayesinde hem Alhzeimerlıların yakınlarının günlük hayatlarını kolaylaşacak, hem de Alhzeimerlılara bilimsel bir şekilde bakılmaları sağlanacak. Göreve geldiğimizde ilk yapacağımız projelerden biri bu olacak.

18 Mart 2019 - 11:25
415