Teknolojik yenilikler büyük ve başarılı şirketleri tehdit ediyor

Yıkıcı inovasyonlar, yeni teknolojiler tüm dünyada büyük ve başarılı şirketleri tehdit ediyor. En önemlisi onları önlem almaya zorluyor. Örneğin Uber dünyada şehir içi ulaşım sektörünün, Airbnb ise otelcilik sektörünün korkulu rüyası oldu. Gelecekte çokça göreceğimiz "araç paylaşımı, sürücüsüz arabalar" gibi konular ise bugün otomotiv markalarının üzerinde en fazla kafa yorduğu konular arasında yer alıyor.

Bu trendleri yakalayamayanların oyunun dışında kalacağı konusunda uzmanlar hemfikir. Bu nedenle şirketlerin çoğu sektörlerindeki yeniliklere adapte olmak için kolları sıvamış durumda.


02 Ağustos 2017 - 13:34
132

Dünyada özellikle son 25 yılda teknoloji sayesinde ortaya çıkan değişim süreci bugün baş döndürücü bir hıza ulaştı. Bu değişim sürecini doğru yönetebilenler için büyük fırsatlar ortaya çıkarken bunu yapamayanlar ise yıkıcı inovasyonlar karşısında eriyip gidiyor. Kısaca tüm sektörlerde şirketlerin rekabet güçlerini yeniliklere açık ve hazırlıklı olabildikleri sürece koruyabilecekleri gözüküyor.

02 Ağustos 2017 - 13:34
232

Uber, Airbnb ya da sürücüsüz araba gibi önemli yıkıcı inovasyonların temeline bakıldığında ise bilgi iletişim teknolojileri görülüyor. Ancak Dell EMC'nin global ölçekteki araştırmasına göre şirketlerin pek çoğu, bu değişimin hızından fena halde yara alabileceğini hissediyor. Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Sinan Dumlu, "İş dünyası liderlerinin yüzde 52'si dijital teknolojilerin ve nesnelerin internetinin bir sonucu olarak geçtiğimiz üç yıl içinde sektörlerinde önemli bir yıkım yaşarken, dünya genelinde işletmelerin yüzde 48'i üç yıl içinde sektörlerinin nasıl şekilleneceğini bilmiyor" diyor.

Peki, Türkiye'ye baktığımızda şirketler kendilerini "korkutan yenilikleri" nasıl tanımlıyor ve bunlara yenilmemek için ne tür tedbirler alıyor?

02 Ağustos 2017 - 13:34
332

BANKANIN FINTECH ENDİŞESİ 

Orta vadede bankacılık sektörünün gözünü korkutan pek çok konu var. Ancak finans ve teknolojiyi bir araya getirerek müşteri ve kurumların ihtiyacına hızlı cevap veren "fintech" ekosisteminin gelişimine ayak uyduramamak en korkutan yeniliklerden biri. Çünkü bu, uzun vadede müşteri ve pazar kaybı gibi sonuçlar doğurabilir. 

02 Ağustos 2017 - 13:34
432