Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan Rock-Hewn kiliseleri

Kuzey Etiyopya’nın yeşilliklerle dolu kutsal yeryüzü parçası Lalibela’nın kucağında korunan tarihi Rock-Hewn Kiliseleri, Ortadoks Hristiyanları için bir Hac bölgesi olarak kabul ediliyor. Huzuru arayanların eşsiz bir sessizlik bulduğu, doğa ve tarihle iç içe olduğu Lalibela, küçük bir kasaba olmasına rağmen her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Günlük yaşam stresinden kurtulmak isteyenlerin yolu ise yıllardır ”Yeni Kudüs” olarak bilinen Lalibela’nın üzerinden ve elbette ki Rock-Hewn Kiliseleri’nden geçiyor.

12 Ekim 2018 - 14:24
16

Addis Ababa’nın 682 km kuzeyinde bulunan Lalibela’daki Rock Hewn-Kiliseleri’nin hikayesi, yüzyıllar önce iri volkanik kaya zeminlerin zorlu koşullarda oyulmasıyla başlıyor. Dünya üzerinde benzeri bulunmayan bu eşsiz kiliseler, milyonlarca turistin ilgisini çekmeyi başarıyor. Yıllarca gündemde kalan bir inanış, bu kiliselerin melekler tarafından yapıldığını öne sürüyor. Bu efsanenin ortaya çıkmasıysa o dönem koşullarında insan gücüyle kaya bir zeminin oyulmasının mümkün olmayacağı düşüncesinden geliyor.

12 Ekim 2018 - 14:24
26

Geçmişi 12. ve 13. yüzyıla tarihlendirilen kiliselerin yapımı, Kudüs’ün Müslümanlar tarafından fethedilmesinden sonra, Kral Lalibela tarafından başlatılıyor. Bölge bu nedenle ”Yeni Kudüs” olarak anılmaya başlanırken Lalibela kasabası da Kral Lalibela’nın ismini alıyor. Lalibela’da anıtsal boyutlarda, tamamı taştan yapılan ve muntazam bir taş işçiliği sergilediği görülen yapılar, ziyaretçileri etkilemeye devam ediyor.

12 Ekim 2018 - 14:24
36

Rock Hewn-Kiliseleri’nde bazilika planlı, enine dikdörtgen planlı, açık Yunan hacı planlı onlarca tarihi yapı bulunuyor. Bu kiliseleri dünya üzerindeki kiliseler arasında özel kılan neden ise yapıların yapımına temelden değil, yukarıdan aşağıya doğru inilerek başlanmış olması… 21. yüzyılda dahi uygulanamayan bu inşa biçiminin yüzyıllar önce kullanılmış olması tarih severleri hayrete düşürüyor.

12 Ekim 2018 - 14:24
46