Rusya, Türk domatesinin kotasını arttırabilir

GÜNDEM - 07 Aralık 2017, 08:55

"Domates krizi" sürecinde Rusya tarafından müzakerelerin başkanlığını yürüten Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç, Türkiye'ye tanınan domates ihraç kotası konusunda önemli bir açıklama yaptı

 

Dvorkoviç, kotanın arttırılmasının ihtimal dışı olmadığını söyledi.

Londra'daki bir toplantıda konuşan Dvorkoviç, "Duruma bakalım, Türkiye'ye verilen kotanın ne zaman dolacağını ve nasıl kullanılacağını görelim. Henüz bu kotanın tamamı kullanılmış değil" dedi.

Dvorkoviç açıklamasının devamında, "Bugün (Türkiye'den) yedi TIR dolusu domates geldiğini (medyadan) okudum. Bu kesinlikle 50 tondan az bir miktar" diye konuştu.

Rusya Başbakan Yardımcısı, "Neden yeniden değerlendirelim diyorum? Çünkü sevkiyatın arttırılması değil legaklize edilmesi sözkonusu. Belarus üzerinden ve diğer kanallardan gelenler var. Biz, eğer sevkiyat varsa bunun legal olmasını istiyoruz. Türkiye dahil, tüm ülkelerden 250 bin ton domates getirildiği değerlendirmesi var" dedi.

Rusya 1 Kasım'dan başlayarak Türkiye'ye 50 bin ton kota ile domates ihracat izni vermişti. 19,4 tonluk ilk resmi ihracat kasım ortasında Rusya'ya gelmişti. Şu an Rusya, Türkiye'de sadece üç şirkete ihracat izni vermiş durumda.

Rusya uçak krizi sonrası 1 Ocak 2016'da Türkiye'den gelen domates kapıları tamamen kapatmıştı. Ancak Türk domatesinin Belarus başta olmak üzere, komşu ülkeleri üzerinden Rusya pazarına sokulduğunu iki ülke yetkilileri de kabul ediyordu.

Yorumlar