Mücevher ihracatı 3 milyar doları aştı

PARA PİYASA - 07 Aralık 2017, 16:16

Mücevher ihracatı Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) Başkan Ayhan Güner, Kasım ayında mücevher ihracatının beklentileri çerçevesinde gerçekleştiğini ve 3 milyar Dolar sınırını aştığını açıkladı

 

Mücevher ihracatı Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) Başkan Ayhan Güner, “Ülkemize giren hurda altın ithalat olarak sisteme işlenirken aylık verilerde yurtdışına satılan külçe altın ihracat olarak görünmüyor. Gözlemlerimiz 2018’in daha iyi bir yıl olacağını gösteriyor.” dedi.

Türkiye’nin mücevher ihracatı 2017 yılındaki sergilediği istikrarlı yükseliş tablosunu koruyor. Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) tarafından açıklanan ihracat verilerine göre 2016 Kasım ayında 254 milyon 798 bin 975 dolar ihracat yapan mücevher sektörü; 2017 Kasım ayında yüzde 6,52 artışla 271 milyon 419 bin 858 dolar ihracata imza atarak 11 aylık toplamda 3 milyar Dolar sınırını aştı.

Mücevher ihracatı verilerini değerlendiren Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) Başkanı Ayhan Güner, ihracatı arttırmaya konsantre olan bir ekibin 2017 boyunca gerçekleştirdiği istikrarlı çalışma için tüm sektörü kutladığını belirtti. 2017 boyunca her ay artış gerçekleşmesinin bilinçli ve istekli bir ekibin çalışmasının sonucu olduğunun altını çizen Güner ihracat rakamlarını değerlendirirken şu ifadelere yer verdi:

“Mücevher ihracatında hemen her ülkeye ulaşmaya ve ihracat coğrafyamızı geliştirmeye çalışıyoruz. Bu kadar geniş bir coğrafyaya ihracat yapabiliyor olmanın faydalarını görüyoruz. Doğal olarak bazı pazarlarda tıkanma yaşadığımızda sektör hemen başka pazarlarla ortaya çıkan boşluğu dolduruyor. Elbette önceliğimiz komşularımız ve geleneksel pazarlarımız; ancak bugün Güney Amerika ve Uzakdoğu Asya olmak üzere hemen her yere ihracat yapan bir sektör olarak 2018 yılından daha da umutluyuz.”

Geleneksel pazarlar istikrarlı

 Ülkeler bazındaki ihracatı değerlendiren Güner, Türkiye’nin geleneksel pazarlarının 2017 yılında iyi bir performans gösterdiğini belirtti. Irak’ta referandum süreci nedeniyle yaşanan sıkıntının da kısa sürede aşılacağını umduğunu belirten Güner, “Irak’a yaptığımız ihracatı, özellikle Kuzey Irak olarak değerlendirdiğimizde aslında bölgesel bir hub haline geldiğini görüyoruz. Buradaki ticaret Dubai kadar olmasa da çok daha geniş bir coğrafyaya ulaşıyor.” dedi.

 Altın ithalatı tartışmalarına da değinen Güner, “Altın ithalatı aslında sektörümün eski performansıyla karşılaştırılamayacak kadar düşük; ancak ithalat patladı deniyor. Türkiye dünyanın en yüksek altın rafineri kapasitelerinden birine sahip. Bu nedenle bölgedeki hurda altın işlenmek üzere Türkiye’ye geliyor. Türkiye’ye giren hurda altın ithalat olarak görünürken, külçe halinde geri gönderilen altın ihracat olarak aylık verilerde görünmüyor; bu da ithal edilen altın nerede sorusuna neden oluyor; bu teknik bir detay.” diyerek altın ithalatı tartışmalarını değerlendirdi.

Yorumlar