Kamu bankaları kredilerde normalleşmeye direniyor

BANKACILIK - 14 Şubat 2018, 10:58

Sektör genelinde kredi büyümeleri Kredi Garanti Fonu öncesine dönerken, kamu bankalarının krediler konusunda biraz daha aktif olduğu görülüyor

 

Bankacılık sektöründe kredi büyüme hızı Kredi Garanti Fonu (KGF) ile hızlanan dönemin ardından normalleşme eğilimi gösterirken, kamu bankalarının bu normalleşmeye direndiği görülüyor.

2 Şubat haftası itibariyle bankacılık sektörü genelinde kredi büyümesi yüzde 15,9'a kadar geriledi. Böylelikle sektörde kredi büyümelerinde KGF etkisinin silindiği izlendi. Kredi Garanti Fonu'nun aktif olduğu 2017 yılının ikinci yarısında sektördeki kredi büyümesi yüzde 45'in üzerine kadar yükselmişti.

Benzer durum özel sektör bankaları için de söz konusu oldu. Özel bankaların KGF döneminde kredi büyümeleri yüzde 40'ı aşarken KGF'nin etkisini yitirmesiyle bu bankaların kredi büyümesinde yüzde 10'ların altı kaydedildi.

Buna karşın kamu bankalarında ise kredi büyümelerindeki geri çekilme daha yavaş oldu. 2 Şubat haftası itibariyle kamu bankalarında kredi büyüme hızı yüzde 18,3 olarak gerçekleşti.

KONUT KREDİLERİNDE KAMU BANKALARI DAHA AKTİF

Kamu bankalarının kredi konusundaki bu yaklaşımı alt kalemlerde de açık bir şekilde görülüyor. Bloomberg'in analizine göre özellikle konut kredilerinde de büyümeyi kamu bankaları sırtlıyor.

Kamu bankaları bir buçuk yıldan bu yana konut kredilerindeki büyümeyi domine ediyor. Bankacılık Düzentleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre Temmuz 2016’dan bu yana, katılım bankaları dışındaki özel bankaların verdiği konutkredileri yüzde 12 artarak 56,1 milyar liraya ulaşırken, kamu bankalarının verdiğikonut kredileri ise yüzde 67 artarak 83,9 milyar liraya çıktı.

Başka bir deyişle aynı dönemde kamu bankaları nette 33,8 milyar liralık yeni konut kredisi sağlarken, özel bankalar ise 6 milyar liralık konut kredisi sağladı. Konut kredisi faizleri de 2 Şubat haftasında 6 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 14,55’e yükseldi.

Yorumlar