Halk oyunları ekibi için interpol devrede

GÜNDEM - 07 Aralık 2017, 09:09

Macaristan'a giden 16 kişilik halk oyunları ekibinden 11’inin dönmemesi üzerine başlatılan soruşturmada Interpol devreye girdi

 

Türkiye’ye dönmeyen 11 kişinin akibetinin öğrenilmesi, Macaristan’da mı yoksa başka ülkeye mi geçtiklerinin belirlenmesi için Interpol üzerinden bilgi talebinde bulunuldu.Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre Savcılık, emniyet ile Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişlerinin incelemeleri de diğer taraftan sürüyor.

ÖRGÜT BAĞLANTISI YOK

Soruşturma kapsamında grubu yurt dışına götüren organizasyon şirketinin sahibi Y.K.’nın ifadesine başvuruldu. Y.K., yurt dışına götürdüğü kişilerin herhangi bir örgütle bağlantılarının bulunmadığını, hepsinin savcılıktan sabıka kaydı aldığını söyledi.

LİSANSLAR MERCEK ALTINDA

Farklı mesleklere mensup ve hepsi 20 yaş üstü 16 kişilik gruba, Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Gençlik ve Spor Kulubü Derneği üzerinden halk oyunları ekibi lisansı çıkarılması da inceleniyor. Halk oyunlarıyla ilgisi bulunmayan bu kişilere nasıl lisans çıkarıldığı araştırılıyor. Benzeri dernekler üzerinden son dönemde çıkarılan lisanslar da mercek altında. 

GRİ PASAPORTA DENETİM 

 Halk Oyunları Federasyonu’nun onayının ardından resmi yazıyla Ankara Emniyeti Pasaport Şube’sinde gri (hizmet) pasaportu verilmesi de inceleme konusu. Bundan sonra uluslararası turnuvalar, milli müsabakalara katılanların dışında gri pasaport talepleri detaylı araştırılacak.

NE OLMUŞTU?

Türk basınında 5-10 Kasım'da Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen 'Halk Oyunları Yaza Veda' etkinliğine davet edilen 16 kişiden 11'inin geri dönmeyerek Macaristan'da iltica başvurusunda bulunduğu ifade edilmişti. Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre ise Macar yetkililer, 11 Türk vatandaşının Macaristan'a iltica ettiği yönündeki haberleri yalanlamıştı.

Yorumlar

  • İla07 Aralık 2017 16:44Ya sev ya terket demiş, burada karnı doymayan terk edince sevmedi mi oluyor? Almanyada Avrupa'da yaşayan milyonlarca Türk için de mi böyle diyorsun? Ezbere konuşma. Vatanın anlamını bilmemekmis filan, ssnki bi tek senin tekelinde. Vatan vs kavramlar fani insanların koyduğu çizgilerdir. Dünya vatandır. Nokta. Herşeyden önce insansın,

    (%0) (%0)
  • Yut07 Aralık 2017 11:55Asil utanilacak olan şey, adamların ulkende yaşamayı zulüm kabul etmesi. Siyasilerin asıl buna kafa yormasi lazım. Firsst bulsam, ben de giderdim. Ne var ki? Doğduğun değil doyduğun yer vatan. Hem burada x partisinden veya koltuk değneğinin partisinden değilsen adam yerine koyan mı var?

    (%83,33) (%16,67)
  • Vatansever07 Aralık 2017 15:23VATAN ın anlamını bilmeden ağzına almayacaksın. Ya seveceksin ya terk edeceksin. Kimse seni kapısına bağlamadı. Zincirin boştayken yürrrüüüüü. Bu kafayla sana yal veren çok olur. Yalar yalar durursun.

    (%100,00) (%0,00)