Ev almak isteyenlere teşvik müjdesi

KULİS - 26 Ocak 2018, 13:51

Konut alımında düşük faiz ve devlet desteğini içeren yeni düzenlemenin Torba Kanun'da yer alması, kısa süre içinde ilan edilmesi planlanıyor.

 

Hükümet konut alımlarını teşvik edecek yeni bir düzenlemeyi hayata geçiriyor. Özellikle düşük ve orta gelir grubunun hedeflendiği ve piyasadan daha düşük faizle konut edindirmeyi amaçlayan sistemde devlet katkısı da olacak.

Üst düzey bir ekonomi yetkilisi, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi" olarak adlandırılan düzenlemenin üzerinde çalışılan torba kanunda yer alacağını ve kısa süre içinde de ilan edilmesinin planlandığını söyledi. 

Yetkili, "Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi" olarak adlandırılan düzenleme ile ilgili çalışmanın yapıldığını belirterek, "Türkiye'de mortgage sistemini yavaş yavaş ortaya çıkartacak uzmanlaşmış bankacılığın gündeme gelmesi söz konusu. Bununla ilgili adımlar atılıyor. Bunlardan biri de yapı tasarruf sandığı sistemi" dedi ve ekledi:

"Sistem, daha düşük faizle herkesin ev sahibi olmasına özellikle de yoksul ve orta kesime yönelik bir uygulama. Avrupa'da çok başarılı uygulamalar var; özellikle Almanya'da. Almanya'daki uygulamanın bir benzerini Türkiye'ye taşıma doğrultusunda bir adım atıldı... Şu anda torba kanunda, çok yakında ilan edilecek."

Ekonomi yetkilisi şöyle devam etti: "Bu sistemde kredi ve mevduat faizleri oldukça düşük, ortalamaların çok altında olacak... Bazı bankalar uzun zamandır bunun üzerinde çalışıyorlar. Yalnızca konut alımında değil, tadilat işlemlerinde, konut kredilerinin daha hızlı kapatılmasında ve konut amaçlı diğer kullanımlarda da bu sistem geçerli olabilir. Bu sistem kapalı bir sistem olduğu için sermaye piyasalarının dalgalanmasından çok az etkileniyor ya da hiç etkilenmiyor."

Yetkilinin verdiği bilgiye göre, söz konusu sistemde dalgalanmalardan etkilenmemek için başlangıçta müşteri ile yapı tasarrufu bankası arasında imzalanan sözleşme ile mevduat ve kredi faizleri sabitleniyor. Söz konusu oranlar sözleşme tarihinde geçerli olan mevduat ve kredi faizlerinin oldukça altında belirleniyor.

Sistemde düşük mevduat faizi içeren sözleşmelerin müşteriler açısından cazip olmasını teminen mevduatlara devlet katkısı veriliyor." 

Yorumlar

 • Serdar17 Şubat 2018 17:07Vallahi müteahhit firmalar hiç kusura bakmasınlar bu sene gerekirse kar etmesinler. Ellerindekini uygun fiyata vatandaşa versinler. Şuana kadar ettikleri kara saysınlar. Aksi takdirde ev alabilecek yok.

  (%0) (%0)
 • ali ev06 Şubat 2018 08:53ali bey ev alacaksınız galiba : )

  (%66,67) (%33,33)
 • ALİ26 Ocak 2018 16:41fiyatlar çok pahalı ,şişik alan zaten almış gariban nasıl alacak karnını zor doyuruyor fiyatların %500 düşmesi lazım en az 200 bin liradan aşağı ev yok asgari ücretli ,memur hele emekli ölene kadar ev hayal allah milletimize yardım etsin ne diyelim kazandıkça fiyat yükseltiyorlar oysa alım gücünü dikkate almaları lazım yaptınız stok ettiniz kime satacaksınız hııııııı alabilen yok ki

  (%8,33) (%91,67)
 • okur26 Ocak 2018 15:08gerçekten esaslı ve faydalı iş yapılacaksa tokiden başlanmalı ama nerede, maksat yine altı oyalama, yandaşı kayırma, üstü besleme, bundan da birşey çıkmaz

  (%7,69) (%92,31)