Avrupa bankalarına 4.4 milyar dolarlık darbe

BANKACILIK - 07 Aralık 2017, 12:11

Avrupa'da mali piyasalardaki kapsamlı reform planının, Avrupalı yatırım bankalarının yılda 4.4 milyar dolar kaybetmesine yol açacağı belirtildi.

 

Bankacılık analiz şirketi Coalition, Avrupa'da 3 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek mali reformların, Avrupalı yatrım bankalarının yıllık gelirlerinde yaklaşık yüzde 2,6'lık bir düşüşe yol açacağını bildirdi.

MiFID II olarak anılan reform paketi, Avrupa piyasalarında şeffaflığın artırılmasını ve yatırımcılara desteğin güçlendirilmesini hedefliyor. Ancak reformların Avrupa bankalarının kârlarını olumsuz etkilemesi bekleniyor.

"Avrupa bankaları kârdaki düşüşle başa çıkabilecek güçte"

Coalition'ın bankaların reformların 25'ten fazla yatırım bankası üzerindeki etkisiyle ilgili tahminlerine dayandırdığı rapora göre, Avrupa bankaları kârlardaki düşüşle başa çıkabilecek güçte.

Coalition'ın raporuna göre, reformların en fazla tahvil piyasalarını etkilemesi ve bu alandaki gelirlerde yüzde 1,1'lik bir düşüşe yol açabileceği tahmin ediliyor.

Coalition Araştırma Direktörü Eric Li, "Herkes çok olumsuz bir tablo resmediyor. Elbette ki MiFID II sektörü olumsuz etkileyecek ancak raporumuza göre bu etki yönetilebilir durumda olacak" dedi.

Li, bankacılık gelirlerindeki gerilemenin 12-24 aylık süreçte yaşanacağını, bu süreçte bankaların hizmetleri için yeni bir piyasa fiyatlamasına gideceğini söyledi.

Yorumlar