Karabiber: KGF ile anlaşma imzaladık

SERAP SÜRMELİ – FINANSGUNDEM.COM / ÖZEL HABER

QNB Finansbank’ın iç dünyasında, KOBİ Bankacılığından Leasing’e transfer olan Metin Karabiber, şu günlerde az zamanda çok iş yapmanın keyfini sürüyor. 

Nereden mi biliyorum? 

Burası QNB Finansleasing merkezi. Levent’te, gökdelenler aleminde, Kristal Kule’nin 18. katında buluşuyoruz Metin Karabiberle.  

Önce aziz İstanbul’a tepeden bir bakıyorum. Yer yarılmış, gökkubbe sanki aşağı inmiş. Güneşin parlattığı Boğaz büyüleyici. Mega manzara her yanıyla etkileyici.  

Peki, leasing sektörünün, QNB Finansleasing’in manzarası nasıl?

Soru yağmurunda sohbete başlıyoruz Genel Müdür Karabiber’le.

QNB Finansleasing’de kaptan koltuğuna bir yıl önce oturan Karabiber söze, bankacı kimliğinin şirkete nasıl avantaj sağladığının altını çizerek başlıyor. ‘Hoş geldin’ hedefini “Bankanın 630 şubesinden olabildiğince yönlendirme alabilmek ve leasingde pazar payını büyütmek” sözleriyle açıklıyor. Hemen soruyorum, “Hedef tuttu mu?”. Yanıt da anında geliyor. “Bilanço pazar payımız yüzde 5’di, 6.3 oldu. Demek ki üstüne 1.3 puan bir pazar payı koymuşuz. Yeni iş üretim pazar payımız da yüzde 5’ler düzeyindeydi, şu an yüzde 10’lardayız.”  

Metin Bey’in yaptıklarını, yapacaklarını dile getirirken en dikkat çeken yanı, elleriyle ifadelerini onaylaması. Konuşurken hareketli. Anlatmıyor adeta yaşıyor.  

Dinlemeye devam… 

Sektörde büyüme iştahlarının sürdüğünü, beklentilerinin QNB Finansleasing’in yılsonu işlem hacmini 600 milyon dolara çıkartmak olduğunu söylüyor Karabiber. 

Çok önemsediği bir imzayı masaya yatırıyor. KOBİ dünyası için KGF ile yaptıkları anlaşma için, “KGF, teminat yaratmakta zorlanan küçük- orta boy işletmelere teminat şemsiyesi yaratacak ve bu da sektörü biraz daha büyütecek” diye konuşuyor.  

Öncelik verdikleri sektörleri peşpeşe dizerken Karabiber, iş ve inşaat makinelerini en başa yazıyor. Arkadan gayrimenkul, enerji, tekstil ve metal iş kolları geliyor. Ama yenilenebilir enerjinin (güneş enerjisi) özel ilgi alanlarına girdiğini de ayrıca ekliyor. Bu alana sanki biraz iltimas geçiyor. 

Lasing sektöründe karşılaştıkları zorlukları ise 5 maddeyle sıralıyor.  

Soru soru kovalıyor, yanıtlar da birbirini.  

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, sektörün her yanını, şirketinin geldiği noktayı ve bundan sonrasını Finansgundem.com’a anlatıyor.


20 Haziran 2017 - 11:08
17

“LEASİNG SEKTÖRÜNDE BÜYÜME İŞTAHIMIZ VE HEVESİMİZ SÜRÜYOR”

-Göreve başlayalı 1 yıl olmuş, nasıl geçti? 

Metin Karabiber: Katar QNB, Finansbank’ı satın aldıktan sonra ana strateji olarak hem banka hem leasing tarafında pazar payını büyütmek istiyordu. Temel stratejisi bu olduğundan, leasingi büyütebilmek için benim bankada olmam leasinge bir avantajdı. Neden? Çünkü amaç 630 şubesi olan bankanın şubelerinden mümkün olabildiğince yönlendirme alabilmek ve pazar payını büyütmekti.  

Görevi teslim alalı 1 yıl oldu. Biz leasingde iki farklı pazar payı takip ediyoruz. Birincisi yeni iş üretim pazar payı; ikincisi bilanço pazar payı. İlk önce bilanço pazar payından başlayayım. QNB bizi devraldığında bilanço pazar payımız yüzde 5’di. Şu anda 6.3. Demek ki üstüne 1.3 puan bir pazar payı koymuşuz. Yeni iş üretim pazar payımız da yüzde 5’ler düzeyindeydi. Şu an kabaca yüzde 10’lar düzeyindeyiz.  

Rakamlar olarak da geçen yılı 493 milyon dolar işlem hacmiyle kapattık. Bu yılın ilk 3 ayında da 135 milyon dolarlık işlem yaptık. Yılsonunda 600 milyon doları görebileceğimizi öngörüyoruz. Bu da büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Leasing sektöründe büyüme iştahımız ve hevesimiz sürüyor.  

20 Haziran 2017 - 11:08
27

“KGF İLE ANLAŞMA İMZALADIK”

-KOBİ bankacılığından gelen birisi olarak, KOBİ’lere leasingde nasıl bir destek sunuyorsunuz, ayırdığınız bir kaynak var mı?  

Metin Karabiber: Mevcut portföyümüzün yüzde 75’i KOBİ ve ağırlıklı olarak KOBİ segmentli çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde QNB Finansleasing olarak KOBİ dünyası için (Kredi Garanti Fonu) KGF ile bir anlaşma imzaladık. Geçtiğimiz yıllarda KGF’nin leasingle hiçbir sözleşmesi yoktu. İlk kez böyle bir yola girildi. Uygulama biraz gecikti ama sözleşme içeriklerini değiştirmemiz gerekiyordu. Çünkü biz banka gibi değiliz. Malı kendi üstümüze alıyoruz ve üstümüzde olan malın finansmanını yapıyor gibi görünüyoruz. Yaklaşık 2-3 aydır sözleşme taslağı üstünde KGF hukukçuları ve bizim hukukçular bir araya geldiler. Sözleşmeyi istediğimiz şekle getirdik ve geçenlerde imzaladık ve ilk dilim limitimiz açıldı, ilk kullandırımı yapıyoruz. 

KGF’nin KOBİ’lere ne faydası olacak? Faydası şu, banka için nasıl ek teminat yaratma şemsiyesi varsa KGF’nin aslında leasing için de aynı şeyler geçerli. Dolayısıyla KGF teminat yaratmakta zorlanan küçük-orta boy işletmelere teminat şemsiyesi yaratacak. Bu da sektörü biraz daha büyütecek. Belki de önümüzdeki dönem KGF’nin önemli kaynak sağlayacağı kurumlardan bir tanesi leasing sektörü olabilir. Çünkü leasing yatırımları finanse ediyor, bu da daha fazla üretim ve istihdam demektir. 

-QNB Finansleasing de 2017’nin ilk yarısı nasıl geçti, beklentiler gerçekleşti mi? 

Metin Karabiber: 2017 yılının ilk 3 ayı itibariyle leasing sektörü 1,6 milyar dolar iş yaptı. Bu 1,6 milyar dolarlık işte yaklaşık 4800 adet yatırım finanse edilmiş. 

20 Haziran 2017 - 11:08
37

“ÖZEL İLGİ ALANLARIMIZ SIRASIYLA GÜNEŞ ENERJİSİ, TARIM VE İŞ VE İNŞAAT MAKİNALARI”

-QNB Finansleasing hangi pazarlarda etkili? Hangi alanlarda büyümeyi planlıyorsunuz? Pazar payınız nedir?

Metin Karabiber: Leasing sektörü yıllar itibariyle çok fazla değişmedi. Yüzde 25 gibi iş ve inşaat makinaları, yüzde 20-25 aralığında gayrimenkul sat-geri kirala işleri, geri kalanında da tekstil, metal, sağlık ekipmanları gibi diğer makine ve ekipmanlardan oluşuyor. 

QNB Finansleasing olarak da öncelik verdiğimiz sektörler başta iş ve inşaat makinaları olmak üzere gayrimenkul, enerji, tekstil ve metal iş kollarını sayabiliriz. 

Son zamanlarda yenilenebilir enerji ilgi alanımızda. Ama yenilenebilir enerjinin güneş enerjisi kısmıyla çok ilgiliyiz. Şu ana kadar yaklaşık 75 megavatlık güneş enerjisi finansmanı yaptık. İlerleyen zamanlarda güneş enerjisinde daha çok yatırımlar olacaktır ve bu yatırımlar Türkiye’nin büyümesinde önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.  

Bu arada tarım leasingiyle de ilgileniyoruz. Bankanın tarım bankacılığıyla yakın bir ilişkide olup, özelikle tarım makinalarına yönelik leasing işlerini önceliklendirmek istiyoruz.  

Bizim özel ilgi alanlarımız sırasıyla güneş enerjisi, tarım ve iş ve inşaat makinaları.  

Yeni iş üretiminde 2017 ilk üç aylık pazar payımız yüzde 10. Bilanço pazar payımız yüzde 6.3. Büyüme iştahımız devam ettiği için bu yılın sonunda bilanço pazar payımızı yüzde 7’ye getirmeyi umuyoruz. 

20 Haziran 2017 - 11:08
47