Hulki Kara’dan ‘Dijital faktoring’ müjdesi

BERRİN UYANIK BEKAR – FINANSGUNDEM.COM / ÖZEL HABER

Dev bir markanın patronu olmak kolay değil. Hem şirketini büyük, hızlı, enerjik ve vizyoner tutacaksın hem de sektörünü koruyup, kollayacaksın.
Haliyle, tartışmasız, yetenekli ve işinde usta olacaksın. Aynen Hulki Kara gibi…
Sektörün oyun kurucularından Garanti Factoring’deyim.
Yaklaşık 10 ay sonra karşı karşıya geldiğimiz Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara’ya bakıyorum da hiç değişmemiş. Her zamanki gibi heyecanlı, her zamanki gibi iddialı, her zamanki gibi nazik…

Yola devam
Yorumlarını dinliyorum, rakamları öğreniyorum. Mini beyin fırtınasında görüyorum ki ne yıllar set çekebilmiş Kara’ya ne de gerginlikler. Olayların yönünü çeviremediği apaçık ortada. Hedeflere şaşmadan, sapmadan, yürümeye devam ediyor.
Garantili ihracat alanında Türkiye Faktoring Sektörünün liderliğini geçtiğimiz yıl Çin’den söke söke alırken, Garanti Factoring de ikinci kez arka arkaya dünyanın en iyi faktoring firması seçiliyor. Gurur verici. Üzerinde durulması gereken, geçiştirilmeyecek kıymette ‘el ele’ iki başarı. Tek sıkıntı ise Türkiye’nin bu noktada gitmesi gereken çok fazla yolunun olduğu gerçeği. Acı ama doğru.

Hedef yakalanmış, hatta aşılmış!
Sektörün 2016’yı ciddi bir kâr artışıyla kapadığını, toplam ciro büyüklüğünün 122 milyar TL’ye ulaştığını söylüyor Kara. Yıl sonu beklentileri ise 135 milyar TL. Yani yüzde 10’luk bir büyüme. Mesaj net. “İyi bir gelişme.”
Garanti Factoring’in 2017’nin ilk beş ayındaki performansına gelince, Hulki Bey’i mutlu etmiş. Kârlılık ve büyüme oranlarında hedef yakalanmış. Hatta aşılmış.
Tedarik zinciri finansmanında ise ithalatçı müşterilere Kara’dan bir müjde uçuyor.  BBVA’nın da sinerjisiyle yeni bir ürün hazırlığı içinde olduklarını belirtiyor.

Piyasanın huzuru
Hulki Kara’ya göre, bankaların Kredi Garanti Fonu uygulaması altında verdikleri 170 milyar TL kredi ile KOSGEB ve sanayi - ticaret odalarının aracılık ettiği ‘can suyu’ kredilerin piyasaya katkısı inanılmaz olmuş. Çok rahatlatmış.

Yatırım hevesleri ne durumda?
2015’teki iki seçim, 2016’daki hain darbe girişimi ve referandum süreci yatırım heveslerini nasıl etkiledi? “Öteledi” diyor Hulki Kara. Kritik bir değerlendirmeyle isteksizliğe vurgu yapıyor. Peki, umutsuz mu? Asla. Aksine, 16 Nisan’dan sonra piyasa şartlarının ve müşteri beklentilerinin olumlu değiştiğini anlatıyor. Türkiye’nin büyümede yıl sonunu çok olumlu kapatacağından bahsediyor. Gelişmelerin rakamlara, siyasete ve ekonomiye yansıdığı ölçüde yabancı ilgisinin de geri döneceğini ifade ediyor. Bundan o kadar emin ki.. Ee ne de olsa tecrübe konuşuyor.

Kara’nın ve dünyanın gündemi
Ve dijitalizm. 20. yüzyıla damgasını vuran izm’lerin, 21. yüzyıldaki yeni adresi. En yenisi, teknolojik olanı. Yaşamın vazgeçilmesi. Her dakika, her adımda bizimle birlikte ‘nefes alan’ dijitalizm konusu açılınca Kara’nın gözleri parlıyor. Dikkatimi çekiyor.
Hemen soruyorum. Bu ilgi niçin?   
Parıltı gözlerden dile geçiyor. Sözcüklerden dışa vuruyor, sesine yansıyor. Kelimeler keyifle akıyor. “Faktoring sektörünün son iki yıldır üzerinde durduğu en önemli konu. Dijitalleşme sadece bizim gündemimiz değil ki, dünyada finans alanında tüm sektörler buna odaklanmış durumda.”
Belki de zorunda…

İki ana proje çalışması
Çalışmaları, alınan mesafeyi tek tek izah ediyor. İki ana projeyi masaya yatırıyor. “Dijital platformu kurma ve kuracak olan firmanın seçimi aşamasındayız” diyor. Devam ediyor. “Bizi çok heyecanlandıran bir proje ve sektör olarak hedefimiz yıl sonu itibariyle faaliyete geçirebilmek.” Noktayı koyuyor.
Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara Finansgundem.com’a konuşuyor. Sorular bizden, yanıtlar usta isimden…

21 Haziran 2017 - 07:42
19

2017’NİN İLK 5 AYINI BÜYÜME VE KARLILIK BAKIMINDAN İYİ GEÇİRDİK

-2016 nasıl geçti, 2017 yılına nasıl başladınız?

Hulki Kara: 2016 yılı bizim için gayet olumlu geçti. Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Sektör rakamlarına baktığımız zaman ise; toplam ciro büyüklüğünün 122 milyar TL’ye geldiğini görüyoruz. 2017 yılı Mart sonu itibarıyla da 32,5 milyar TL tutarında ciro büyüklüğüne ulaşıldı.2017 yılı sonunda sektör cirosunun 130-135 milyar TL arasında bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Yaklaşık %10 civarında bir büyümeyi ifade eden bu seviyenin 2017 yılı için olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

Sektörün 2016 yılındaki karlılığında ise çok ciddi bir artış var. 2015 yılı sonunda 395 milyon TL seviyesinde sektör kârı 2016 yılında 664 milyon TL’ye ulaştı. Sektörün aktif kârlılığı %1,5 seviyelerinden, %2,2 seviyelerine yükseldi.

Garanti Factoring olarak ise 2017 yılının ilk 5 ayını gerek büyüme oranlarımız gerekse kârlılık bakımından iyi geçirdiğimizi söyleyebilirim. Takas odasının karşılıksız çek verilerinde gerilemeler olduğunu görüyoruz, bu da kârlılıklara olumlu yansıyor. 2016 yılı sonunda karşılıksız çek oranları tutar bazında %4 seviyesinde iken, 2017 yılında %2,6 seviyesine geriledi. Hatta mayıs ayı itibarıyla %2,2 olarak gerçekleşti. Bu noktada bankaların Kredi Garanti Fonu uygulaması altında piyasaya verdikleri ve tutarı yaklaşık 170 milyar TL’ye ulaşan kredilerin, KOSGEB ile sanayi ve ticaret odalarının aracılık ettiği can suyu adı altındaki kredilerin piyasaya çok olumlu yansıdığını belirtmek gerekir. Ticaretin çarklarının hızlı dönmesini ve piyasanın rahatlamasını sağladı. Bu nedenle de piyasadaki çeklerin ödenmesi, vadesi gelen borçların ödenmesi konusunda son derece olumlu bir tepki yarattığını düşünüyorum. Takas odası verileri de bunu çok net bir şekilde gösteriyor. Tabii, bu gelişmelere bağlı olarak alacak kalitesini bu yıl daha rahat yönetebilme imkânı bulduk, sorunlu alacak oranlarında bir azalma söz konusu oldu.

21 Haziran 2017 - 07:42
29

İHRACAT FAKTORİNGİ ALANINDA GİDİLECEK ÇOK FAZLA YOL VAR

-Geçen sene piyasalarda yaşanan belirsizlikler faktoring sektörünü nasıl etkiledi?

Hulki Kara: Geçen yıl yaşadığımız olağanüstü koşullara rağmen faktoring sektörü olumlu bir yıl geçirdi diyebiliriz. Sektörde ciro gelişimi belirli bir standardı sağladı, aktif büyüklük anlamında sektörün büyümesi de devam etti. Belirttiğim gibi 2016 yılını olağandışı koşullarıyla değerlendirmek gerekir ve bu şekilde bakıldığında da sektörümüz bu konjonktürü gayet iyi yönetmiştir.

-İhracat faktoringi nasıl gidiyor?

Hulki Kara: Geçen sene itibariyle Türkiye ilk defa garantili ihracat sıralamasında dünyada birinci sıraya geldi. Bu alanda uzun yıllardır Çin’in liderliği devam ederken, geçtiğimiz yıl Türkiye Faktoring Sektörü liderliğini almış oldu.

Yine Factors Chain International (FCI) tarafından uzun yıllardır olduğu gibi Türk faktoring şirketleri “dünyanın en iyi ihracat factoring şirketi” olarak seçilmeye devam etti. Garanti Factoring olarak geçen sene ikinci kez arka arkaya dünyanın en iyi faktoring firması seçildik. Ancak tüm bunlara rağmen Türkiye’de ihracat faktoringi alanında gidilecek çok fazla yol olduğunu belirtmek gerekir. Türkiye’nin toplam ihracatı 142 - 145 milyar dolar arasında seyrediyor. Bizim literatürümüzde açık hesap dediğimiz, bankacılıkta mal mukabili ihracat olarak gerçekleştirilen ihracat toplamı ise 90 - 95 milyar dolar arasında gerçekleşiyor Türkiye’de. Yani siz yurtdışına malı gönderiyorsunuz, bedelinin bir süre sonra gelmesini bekliyorsunuz. Bir anlamda sermayenizi yurtdışına gönderiyorsunuz.

Bu bağlamda bakıldığında; ihracatçımızın alacağını garanti altına alan faktoring ürünleri ile Eximbank poliçeleri var. Bu ürünleri topladığınızda ise yaklaşık olarak 20 milyar dolar civarında bir ihracat, garantili kapsamda gerçekleşiyor. Geriye ise 70 - 75 milyar dolar civarında bir miktar kalıyor ki; bu miktarı ihracatçımız tamamen açık hesap şeklinde yurtdışındaki müşterisine gönderiyor. Bu resme bakıldığında Türkiye’nin halen ihracat faktoringinde özellikle orta ölçekli KOBİ müşterilerimizin işlemlerinde gidecek çok uzun yolunun olduğu görülüyor. Özellikle orta ve küçük ölçekli firmalarımızın yeni pazarlara girme konusunda çok kullanmaları gerektiğini düşündüğüm bir ürün ihracat faktoringi. Henüz Türkiye’de tam anlamıyla yerini bulmuş bir ürün değil maalesef.

21 Haziran 2017 - 07:42
39

REFERANDUM SONRASINDA PİYASA ŞARTLARI VE MÜŞTERİ BEKLENTİLERİ POZİTİF YÖNDE DEĞİŞTİ

-Bundan sonraki süreçte neler yapacaksınız? Türkiye ekonomisini nasıl görüyorsunuz?

Hulki Kara: 2014’ün ikinci çeyreğinden bu tarafa ekonomi çarklarında bir yavaşlama var ki; bunun da muhtelif sebepleri bulunuyor. 2015 yılında yaşanan iki tane seçim, arkasından geçen yıl temmuz ayında yaşanan hain darbe teşebbüsü ve ardından referandum süreci. Bu süreç içerisinde gerek bireysel tüketicilerin gerekse sanayicilerin ekonomik anlamdaki beklentileri ve hareketleri sürekli ötelendi. Kimse yatırım yapmak ve harcama yapmak istemedi. Bu da çok doğal olarak ekonomiye yansıdı. Ancak özellikle referandum sonrasında genel itibariyle dokunduğumuz piyasa şartları ve müşterilerimizin beklentilerinin pozitif yönde değiştiğini görüyoruz. En azından geleceğe dönük olarak insanlar daha olumlu bakıyorlar. Daha olumlu baktıkları için bizim bakış açımız da geleceğe dönük olarak daha pozitife dönüştü. Özellikle şahsi kanaatim, yılın dördüncü çeyreğinin Türkiye'de büyüme anlamında daha olumlu olacağını düşünüyorum. Bu bağlamda biz önümüzdeki süreç içerisinde büyümeye ve sektörde Pazar payımızı artırmaya çalışacağız.

21 Haziran 2017 - 07:42
49